Kas magnetravi võib imet teha? Mis puhul ja kellele sellest abi on ning kellele kindlasti ei sobi? Seda aitab selgitada Põhja-Eesti regionaalhaigla taastusravikeskuse ülemarst Maret Tammeka.
Magnetravi kruvib ootusi: ehk ometi saab sellega valust või muudest vaevustest lahti! On kuuldud ühe või teise käest, et pärast on olemine hoopis parem.
"Tuttaval tegi põlv valu. Arst määras magnetravi, tükiks ajaks oli valu kadunud. Mina aga ei saanud pärast ravi üldse aru, et oleks midagi parem. Kas peaks uuesti tegema?" küsib lugeja Tallinnast.
Teine küsib: "Mul on südame rütmihäired, kas magnetravi võib teha?"
Kolmas: "Jõuluks kingiti magnetvõru, mida saab ümber käe või jala panna. Milline on selle ravimõju?"
"Kas meniskirebendit saab ravida (turgutada) magnetraviga?" küsib 61-aastane naine Viljandimaalt.
Enne tähtis täpne diagnoos
Küsimusi kui palju! Kindlat jah-i või ei-d ei saa kaugelt ka kogenud taastusarst Maret Tammeka hoobilt öelda. Kui tema juurde tuldaks näiteks meniski ehk liigese võruketta rebendiga, siis kas magnetravi aitaks?
"Selles osas peab ennekõike oma otsuse tegema ortopeed, kas vigastus on nii suur, et vajab kirurgilist ravi või mitte. Kui ei vaja, on taastusravi tõesti see koht, kuhu võib pöörduda. Taastusravile ootame eelkõige neid, kellel on kindel diagnoos, ja meie uurime välja ainult selle, millised on taastusravi näidustused ja vastunäidustused – ehk mida peaksime selle inimesega tegema," ütleb dr Tammeka.
"Oli aeg, kus taastusarstil puudus üldse võimalus mingeid uuringuid teha. Olid ainult need, mis käisid arstivisiidi juurde: üldine vereanalüüs ja röntgen – see oli meie pärusmaa. Aga kui oli vaja ultraheliuuringut, mida ka liigeste puhul tehakse, et täpsustada diagnoosi, või teisi uuringuid, siis neid said määrata ainult eriarstid. Nüüd on taastusarstidele antud natuke vabamad käed, kuid kahjuks on iga haigusjuhu jaoks väga vähe raha. Näiteks kui taastusravi määramiseks on enne vaja teha mõni täpsustav uuring, siis haigekassa raha eest inimesele tasuta ravi enam teha ei saa."
Osa tasuta, osa oma rahakotist
Eri raviasutustel on haigekassaga erinevad lepingud, mistõttu kõige mõistlikum on koha peal ise võimalused järele uurida. Seda enam, et alanud aastast on mõndagi muutunud.
Taastusarst toob ühe näite: "Kui on põlvevalud ja täpsustatud diagnoosiga patsiendile magnetravi sobib ja ta suunatakse individuaalsesse füsioteraapiasse, siis selle käigus saabki ta magnetravi kolm korda. See aga veel püsivat efekti ei anna – seega peaks ravikuuri jätkamiseks inimene ise protseduure juurde ostma." Muidugi, kui ta seda soovib, sunniviisil ei tehta midagi.
Dr Tammeka toonitab, et magnetravi tehakse ainult siis, kui seda tõesti tarvis on. "Mitte sellepärast, et üks võimalik protseduur on veel tegemata. Siin on kindlasti tähtis arstlik lähenemine. Mitte nii, nagu lähen turule või poodi ja ostan mingi asja, mis võiks mulle sobida."
Loe edasi ajakirjast...