Mai Maseriga toidust ja südamele tähtsast

Tekst Kadi Lehtmets, Foto Olga Makina
18.01.2014

Toitumine on miski, milles igaüks end eksperdiks peab. Sööme, mida õigeks peame ja laseme end vaimustuda uutest moodsatest ideedest. "Kui sul on vaja toitumises midagi muuta, siis ei tohi seda uisapäisa teha," tuletab meelde Eesti tuntuim toitumisasjatundja Mai Maser.

Hiljuti ilmus Mai Maserilt mahukas "Kogu pere toiduraamat". Tegemist pole lihtsalt kokaraamatuga, vaid siit võib leida toidutarkusi erinevas vanuses, ametis ja füüsilises seisundis inimestele sobivate päevamenüüde ja retseptidega.

Kõik algas rinnapiimast

Toitumisterapeudiks mõistagi ei sünnita. Mai Maserit mäletab veel ehk nii mõnigi lastearstina - võib-olla olete olnud tema patsient? Kui mitte, siis olete ehk näinud teda esinemas omaaegses väga populaarses telesaates "Terve laps", kuulanud tema loenguid tervislikust toitumisest või lugenud tema toitumisalaseid nõuandeartikleid. Nii mõnigi on vabanenud liigsetest kilodest kunagiste Kaalujälgijate ja tänaste Figuurisõprade ridades - neis programmides on Mai Maser peakonsultant. Mai on teinud aastaid koostööd Tervise Arengu Instituudiga - juba ajast, mil see asutus kandis veel Eesti Tervisekasvatuse Keskuse nime. Ta on osalenud Eesti riiklike toitumissoovituste koostamise töörühmas 2006. aastal ja lööb kaasa ka nüüd, kui uusi soovitusi välja töötatakse. "Mul on nii kirev elu," tunnistab ta ise, et huvitavate tööde puhul ei oska kunagi "ei" öelda. "Haaran kõike kahe käega!"

Nagu Mai ise räägib, algas tema toitumisalane nõustamistöö rinnapiimast - lastearstina veel 1970.-1980. aastatel. Tohter meenutab, kuidas toona tuli vaeva näha loomuliku imetamise propageerimisega ja selgitada noortele emadele ka piimasegude kasutamist. "Mäletan, et veel õppides tundus see nii kohutavalt raske, kõik need kalorid ja arvestused! Aga imikuteema oli väga südamelähedane, sest kui oled lastearst, siis suur osa su tööst on ennetus, et laps oleks terve. Jälgid lapse arengut ja kõike, mis temaga toimub. Toit on selle juures väga oluline."

Nii see algas. Kui ema tuli koos lapsega arsti vastuvõtule, rääkis ta sageli ka oma probleemidest ja tuli temalegi nõu anda. Veidi hiljem võis sama naine juba järgmist last oodata ning jutuks tulid tulevase ema söögiharjumused. Põhimõte on ju alati see, et lapsel on omaette beebimenüü kuni 2. eluaastani, sealt edasi aga sööb ta kogu elu nagu täiskasvanud inimene.

Kaalukatele vormi andmas

"Üks küsimus viis teiseni ja minu huvi toitumisküsimuste vastu üha kasvas."

Hiljem Soomes Kuopio ülikoolis tudeerides ja end täiendades sai Mai innustust sellest, millist tööd tehti seal diabeetikutega, mismoodi neid õpetati oma haigust toitumisega ohjeldama ja ise süüa valmistama. See andis tugeva tõuke süvenemaks üha rohkem tervistava toidulaua teemadesse.

Varsti pärast seda saabus Eestisse Kaalujälgijate liikumine ning Mai Maserile tehti pakkumine konsulteerida salenejate toitumisprogrammi. Nii ongi ta juba paarkümmend aastat muude tööde kõrval aidanud peakonsultandina inimestel ka ülekaalust vabaneda.

Tõsi, tal endal pole kunagi figuuriprobleeme olnud. Ehkki sale vorm ei tähenda, nagu ta ise kehakaaluga kimpus olijaid ei mõistaks. "Kõige raskem olin ma ikka raseduse ajal!" Elus on aidanud teda vaistlik, arukas mõõdukuse järgimine - muide, see kumab alati läbi ka tema soovitustest. "Aga nüüd olen vaadanud, et vanuse ja aastatega keegi nagu vajutaks raske käega peale - kaal võib olla samasugune, aga vägisi muutud niisuguseks laiemaks!" naljatab ta. Küllap on asi enesetundes, mitte milleski, mida kõrvaltvaataja märkaks.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid