Maian Kärmas - armastust ääreni täis
Tekst Tiiu Talvist Foto: Olga Makina
21.11.2013

Armastatud raadiohääl, muusik ja laulusõnade looja Maian Kärmas on nüüd täiskohaga ema: tegelemine novembri alguses aastaseks saanud pisipoeg Pallega ongi tema praegune töö ja puhkus, kõige suurem rõõm ja kohustus. Päevad mööduvad lapsega koos tubaseid toimetusi tehes ning aina sügissüngemat nägu võtvat linna mööda jalutades.

Maian (kelle tegelik eesnimi on Maian-Anna) tunnistab, et mida aasta edasi, seda vähem ta sügist ja talve armastab. "Vanasti ei jõudnud ma talve ära oodata, esimene lumesadu viis mu õue helbeid püüdma - nagu filmis," meenutab ta. "Nüüd aga saan üha rohkem aru, kuidas tegelikult mulle meeldib suvi."

Saatejuht ja muusik Maian oli siiani harjunud, et suvi oli tööl tema jaoks kõige pingsam aeg - küll tuli puhkavaid kolleege asendada, küll raadio eriprogrammides kaasa lüüa. Ja mis seal salata, esinemiste seisukohast on suvi ühe muusiku jaoks kõige magusam periood.

Möödunud suvi, mis ju ka ilma poolest tõeliselt imeline oli, sai Maiani jaoks esimeseks, mil ta suutis n-ö juhtme täielikult seinast välja tõmmata. Koos pere ja sõpradega idüllilistes maakohtades veedetud aeg pani mõtlema, et lakkamatu linnakära ja kodumajast üle lendavad lennukid kujutavad endast tegelikult suurt mürareostust. "Siiani on minu jaoks olnud üsna meeldiv elada linnas, suurte tuiksoonte lähedal, alati kõige keskel. Sel suvel sain aga nii palju siit ära olla, et Tallinna-isu läks kohe kuidagi üle," sõnab ta. "Mõtlen aina rohkem selle peale, et võiksin elada mingis väiksemas kohas ja rahulikumas keskkonnas, aga praegu muidugi ei ole see veel võimalik ..."

Ääreni armastust täis

Maian tunnistab, et ta on oma olemuselt äärmiselt emotsionaalne inimene, kelle jaoks armastus täidab elus üht kõige tähtsamat rolli. Enda sõnul on ta suurte, soojade ja sügavate tunnete laineharjal seilanud kogu oma eluaja. Kui küsida, kas lapse sünd on kuidagi seda armastuse mõõtu muutnud, vastab vastne ema: "Jah, ema-armastus on kõigi teiste armastuse tüüpidega võrreldes kraadi võrra kangem, kuid olen oma lähedasi alati nii tugevasti armastanud, et lapse sünd mu maailma selles suhtes küll segamini löönud ei ole."

Üdini loominguline noor naine leiab, et ilma selliseid tundeid tundmata oleks tema jaoks ilmselt võimatu kirjutada näiteks laulusõnugi. "Kõlab küll trafaretselt, aga ma olen ääreni armastust täis - ma ei kujuta ette, kui miski peaks mu elu niimoodi pea peale pöörama, et mul ei oleks mingil põhjusel enam võimalik sellist kõikevõitvat armastust tunda."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid