Meie nähtamatu kaitsja

Tekst Krista Ress, allergoloog-immunoloog; Merilin Piirsalu
18.01.2014

Immuunsüsteemi ei saa silmaga näha ega käega katsuda, ometi on see organismi väga oluline osa, mis turvab meid nii päeval kui ka öösel. Ta kaitseb meid haiguste eest, ja kui ikkagi haigestume, siis võitleb pisikutega. Immuunsüsteemi toimimist aitab mõista Ida-Tallinna keskhaigla allergoloog-immunoloog Krista Ress.

Mis on immuunsüsteem ja kuidas see meid haiguste eest kaitseb?

Inimese immuunsüsteem on kogu keha haarav keeruline kaitsesüsteem, mille ülesandeks on organismi kaitsmine haigustekitajate ja võõrvalkude eest. Immuunsüsteemi moodustavad erinevad rakud, mis koonduvad immuunorganitesse, nagu luuüdi, harkelund ehk tüümus, põrn, lümfisõlmed ja limaskestadega seotud lümfikude (nt kurgumandlid ja ussripik).

Iga päev puutume kokku miljonite võõrvalkudega - viirused, bakterid, toksiinid (mürgid) jm. Nahk ja limaskestad moodustavad organismi kokkupuutel võõrainetega mehaanilise ja keemilise barjääri, kuid mõned võõrained suudavad neid tõkkeid siiski läbida. Seejuures ei ole kaugeltki kõik bakterid meile kahjulikud, mõned neist täidavad organismis olulisi ülesandeid. Õnneks on immuunsüsteem suuteline eristama meile ohtlikke baktereid ja teisi võõrvalke organismile kahjututest ainetest ning organismi enda rakkudest.

Kui immuunsüsteem on tuvastanud ohtliku võõraine, aktiveeritakse vajalikud immuunsüsteemi rakud ja toodetakse spetsiifilisi kaitsekehi ehk antikehi. Erinevad immuunrakud, antikehad ja bioaktiivsed ained üheskoos halvendavad organismis haigustekitaja elutingimusi ja hävitavad selle. Osal immuunsüsteemi rakkudest on ka mälu, mistõttu teistkordsel kokkupuutel sama tekitajaga reageerib immuunsüsteem palju kiiremini, tagades seeläbi kohe tõhusa kaitse.

Kuidas saab hinnata, kui tugev inimese immuunsüsteem on?

Immuunsüsteemi toimimisele viitab esinevate haigestumiste iseloom ja sagedus: kas infektsioonid kalduvad korduma, on veniva kuluga või ei piisa nende haiguste raviks tavalistest ravivahenditest.

Immuunsüsteemi puuduliku toimimise peale peaks mõtlema juhul, kui inimene on liiga sageli või liiga pikalt haige või on nakkuste põhjustajaks pidevalt üks ja sama tekitaja, mis võib viidata immuunsüsteemi võimetusele ennast selle tekitaja vastu kaitsta. Vajadusel saab arst hinnata immuunsüsteemi rakkude ja antikehade olemasolu ja talitlust.


Loe edasi ajakirjast...