Meie raviv muda

Tekst: Inga Raitar
04.01.2006

Värska muda peetakse maailmas üheks ainulaadsemaks ravitoimeliseks mageveemudaks, millele väidetavalt maailmas analoogi ei leidu.

Järvemuda on meremudast aktiivsem ja ka paksem. Aktiivsuse tagab suur biostimulaatorite – vees kõdunenud taimede bioloogiliselt aktiivsete komponentide hulk. Paks muda lahjendatakse 570 miljonit aastat vana ülisoolase Värska veega, mis omakorda annab tõepoolest maailmas ainulaadse kombinatsiooni. Ainulaadne on seegi, et kui enamikus sanatooriumites ja spaades mudast peaasjalikult mähiseid valmistatakse, siis Värska mudalade on seni veel kuulutatud ammendamatuks, seega saab iga soovija proovida täiesti värsket, otse kõrvalasuva järve lademest pumbatud muda, mis peale kasutamist tagasi looduslikku ringlusse lastakse.

Muda, mis teeb ilusaks
Värska muda stimuleerib vereringet, kuid samas langetab vererõhku, tõstab immuunsust ning östrogeeni taset organismis. Jah, seegi on üks Värska lahe muda omapäradest, et temas sisaldub suurel hulgal naissuguhormooni – östrogeeni. Hormoonid on tugeva toimega stimulaatorid, nii on kõrge östrogeenisisaldus hea üsna mitmes mõttes. Ainult rasedatele, vähihaigetele ning lastele enne puberteeti intensiivseid hormoone sisaldavat muda ei soovitata. See-eest teeb naiselikkushormooni sisaldav muda ilusaks ning siledaks naha – ses osas võiks Värska muda vabalt konkureerida maailmakuulsa kosmeetikatööstuses kasutatava Surnumere mudaga.
Kui meremuda näiteks peale insulti ning kõrgvererõhu puhul ei soovitata, siis mageveemuda on nendegi haiguste puhul heaks ravimiks. Värska vesi, millega muda lahjendatakse, omakorda väga broomirikas, mõjub järvemudavann loodusliku rahustina. Kui aga inimene täielikult lõõgastub ning rahuneb, langeb selle toimel ka tema vererõhk. Lõõgastava ning stressi maandava protseduurina sobib mudavann imehästi näiteks unetuse all kannatavatele inimestele. Värska muda soovitatakse määrida lisaks näo kosmeetilisele puhastamisele ka juustele – näiteks kiiritusravi tagajärjel udupeenteks muutunud juuksekiud saavad mudamaskidest uut jõudu. Värska mudast on abi isegi meeste öiste urineerimishäirete puhul.
Meremudaga ravitsemine oli Eesti saartel ja rannikul rahvameditsiinis juba ammu tuntud ning Saaremaale ja kogu Eestile kuulsust toonud. 1935. aastal loeti Kuressaare oma kolme mudaravilaga üheks Euroopa parimaks kuurordiks.

Vannid Mullutu mudaga
Kuna Saaremaa ravimuda on oma koostiselt mujal leiduvast vähem savine ja mähistes ei püsi, tehakse sellest patsientidele üld-mudavanne. Neil on põletikuvastane, desensibiliseeriv ja vereringet parandav toime. Paraneb organismi vastupanuvõime ja alaneb vererõhk, kiireneb ainevahetus. Abi saab mudavannidest ka mõningate krooniliste nahahaiguste puhul, samuti traumade järelravis.
Nii nagu Värskas, kasutatakse ka Saaremaal muda vannides vaid ühekordselt. Saaremaal pakutavates mudavannides on tegemist Mullutu-Suurlahe väävelvesiniku ja orgaaniliste ainete rikka ideaalse vannimudaga. Sellega ravitakse eelkõige kroonilisi liigesepõletikke, lihasluukonna ja närvisüsteemi haigusi, kroonilisi naistehaigusi ja eesnäärmepõletikke, mõningaid veresoonkonna haigusi. Ka stressi ja ülepinget sunnib muda taanduma.
Kosmeetiline toime on Saaremaa mudal sealse Rüütli SPA peaarsti Ivar Vippi sõnul samuti olemas. Seetõttu on mudavanni minnes alati kasulik muda ka näole määrida, puhastab poore ning eemaldab surnud naharakud.

Pakendis kodusteks mähisteks
Erinevalt Saaremaast ja Värskast turustatakse Käina lahe muda, mida saab kasutada mähistena. Neid mähiseid saab panna valutavatele kehaosadele kas raviasutustes või miks mitte ka lihtsalt oma kodus.
Käina lahe muda kvaliteet on väga lähedane eesti enimtuntud Haapsalu lahe ravimudale, mõlemat on ammustest aegadest kasutatud närvivalude raviks. Esmakordselt tehti Hiiumaal Selja haiglas seda 1897. a. Ka Käina lahe mudal on kosmeetiline rakendus täiesti olemas.

Ravimudade toimemehhanism
Soojustoime ja keemiline toime:
E- ja C -vitamiinid, karotiinitüüpi pigmendid jt. ained tugevdavad organismi antioksüdatiivset süsteemi,
humiinained pärsivad ensüüm hüaluronidaasi aktiivsust, hüaluroonhappel on antimutageenne toime.
Immuunsüsteemi moduleeriv toime.
Hormoonaktiivsus tänu östrogeenaktiivsetele ühenditele.
Adsorbeeriv ja kooriv toime ? suurendab naha ja limaskestade läbilaskvust ning kiirendab ainete, sealhulgas ravimite imendumist.

Mudaravi näidustused on

lihasluukonna- ja sidekoehaigused, piirdenärvisüsteemi haigused, günekoloogilised jt. haigused;
ealistest iseärasustest tingitud tervisehäired
puberteedieas noorukitel (selg väsib, valutab, skolioos, rühihäired),
30? 40aastastel naistel,
üleminekueas naistel (osteoporoos).

Mudaravi vastunäidustused on
kasvajad
ägedad nakkushaigused
tuberkuloos
haigused ägedas faasis
südamepuudulikkus
NB! Enne mudaravi protseduure tuleb kindlasti konsulteerida arstiga. Seda nõutakse kõigis tervisekeskustes ja tollest nõudest mööda hiilida pole küll mõistlik tegu.
Esimesed kolm-neli protseduuri võivad lõppeda vaevuse ägenemisreaktsiooniga.

Üleriigilise tähtsusega järve- ja meremuda maardlad on Haapsalu, Kuressaare (Mullutu-Suurlahe), Käina ja Värska. Vastavalt soovile ja protseduuridel kasutatava ravimuda eripärale saab valida sobiva tervistusasutuse, ilma et peaks kodunt kuigi kauaks ja kaugele sõitma

Loe edasi Kodutohtrist!