Miks pea valutab?

Tekst Kadi Lehtmets
21.12.2013

Peavalu on paljudele meist justkui igapäevase elu refrään - tuleb ette, aga küll sellest ka üle saab. Mõnedki daamid kannavad pidevalt kaasas valuvaigisteid, et muude tegemiste vahel enesetunnet leevendada.

Kas ja kui tõsine seisund on valutav pea? Seda küsime Ida-Tallinna keskhaigla neuroloogiakeskuse juhatajalt, neuroloog Toomas Toomsoolt.

"Väga laias laastus saab peavalusid jagada lihtsa reegli järgi," ütleb dr Toomsoo. "Kõik enamlevinud peavalud - migreen, pingetüüpi peavalu, kobarpeavalu jne - on nn primaarsed peavalud. Selle liigi üheks tunnuseks on, et peavalu taustal ei ole mingit muud haigust. Sekundaarne peavalu on aga sümptom, see on muu põhjuse, nt haiguse tagajärjel tekkinud peavalu."

Mingis vormis peavaluga puutume tõenäoliselt elu jooksul kõik kokku. Kas küsimus on tõsises tervisehäires või mööduvas seisundis, sellele saab vastuse anda mõistagi vaid täpsem meditsiiniline uuring. Küll aga oleks hea peavalude korral mõnd nüanssi tähele panna.

Esimene asi, mille poole peavalu puhul pöördume, on enamasti tablett, valuvaigisti. Paljud meist käivad päevast päeva ringi, tabletid "igaks juhuks" käepärast.

"Inimestele teeb vahel muret, kas nad kasutavad liiga palju valuvaigisteid," ütleb dr Toomsoo. "Mõnda patsienti teeb murelikuks, kui peab valu leevendamiseks mitu tabletti võtma. Küsimus ei ole aga selles, kui mitu tabletti sa võtad korraga, vaid et sa ei teeks seda liiga sageli. Kui valuhoo puhul üks tablett ei aita, võta kaks, peaasi, et abi saad! Aga kui rohtusid manustatakse liiga tihti, muutub asi tõsiseks. Kriitiliseks loetakse, kui inimene tarvitab valuvaigisteid 15 või enamal päeval kuus. Kui tekib sage valuvaigistite vajadus, on see alati ohumärk, et asi ei ole korras."

Ebamugav või jalust niitev

Pea võib valutada mitut moodi. "Paiknemise järgi saab peavalusid jaotada kaheks - esineda võib ühe- või kahepoolne valu," kirjeldab neuroloog. Kahepoolne on valdavalt pingetüüpi valu. See on enamasti näriv ja ebameeldiv, aga mitte tingimata halvav. Saad enamiku toimetustega hakkama, aga sul on ebamugav ja raske olla.

"Ühepoolne peavalu on niisugune, et seda võib nimetada hävitavaks. Inimene on sellise valuhoo ajal lihtsalt rivist väljas, ta ei ole suuteline midagi tegema, sest valu niidab ta maha." See on tüüpiline migreenivalu.

Loe edasi ajakirjast...