Milline valgus aitab pimedal ajal?

Tekst Esme Kassak
13.02.2014

Talvisel pimedal ja külmal ajal on oma sõnum: võta aeg maha ja lase kehal puhata. Täpselt nii toimiti, kui elekter ei olnud veel avastatud ning elurütmid seati looduse järgi. Ometi me seda ei tee, sest töö vajab tegemist ja kohustused täitmist. Tänapäeval on selleks ju kõik tingimused loodud. Meie laiuskraadidel on päike vahel suvelgi haruldus, nii et kunstlikul valgusel on elus üha suurem roll. Kas sellest aga piisab?

Tallinna Tehnikaülikooli energeetikateaduskonna lektor Tiiu Tamm, kes viib läbi ka valgustustehnikaalaseid koolitusi ettevõtetele, teeb mõne minutiga spetsiaalset kolme lambiga alust kasutades selgeks, kui erinev võib olla ühest, kõnekeeli pirnist, kiirgav valgus. Talve mõistes varajasel hommikutunnil kipub silm eelistama küll ergast, ent samas soojema tonaalsusega valgust. See kõige esimene test osutub ka kõige kõnekamaks, aidates mõista, miks mõne lambi valgusega ei taha kuidagi õhtul kodus und tulla või mõnes kontoris väsib silm kiirelt ning käsi haarab üha järgmise kohvitassi järele, et kuidagigi end ärksana hoida. Põhjus on väga lihtne: lambid on nii tehnoloogialt kui ka mitmelt muult näitajalt erinevad. Lihtsustatult võib öelda, et müügilt ära võetud hõõglambid olid oma sooja valgusega ideaalsed uinutajad, samas kui moodsad leedlambid külmema valgusega virgutajad.

Igal lambil oma mõju
Parim lamp on Tiiu Tamme sõnul selline, mis on võimalikult lähedane looduslikule valgusallikale ja katab kõiki valgusspektri lainepikkuseid. Selle heaks näiteks on juba 1960. aastate lõpus turule toodud Viva Lite luminofoorlamp, mille vastu tundis omal ajal suurt huvi NASA, et kasutada seda kosmose- ja allveelaevades. USA valguseuurija dr Jacob Liebermann on teinud teaduslike uuringutega kindlaks, et igal päikese spektri värvusel on organismi eri elunditele oma mõju. Tema hinnangul algavad haigused just siis, kui organism ei saa piisavat kogust päikese spektri värve. Mõne valgusspektri talumatus viitab omakorda organismi korratusele või haigusele.
Elektrivalguses mõningad värvid puuduvad või on nõrgalt esindatud ja seetõttu võibki kunstlik valgustus tuua kaasa terviseprobleeme. Leedlambid sobivad kontoritesse hästi tänu tugevalt esindatud sinisele spektriosale, ent samal põhjusel ei ole soovitatav sellise valguse käes päev läbi viibida, kuna see lööb inimese ööpäevarütmi sassi. Kunagistele hõõglampide soojemapoolsele ja kollakale valgusele vastavad kõige paremini halogeenlambid.
Loe edasi ajakirjast...