Neerud nõuavad vedelikku ega salli suitsu

Tekst Üllar Ende
13.06.2010

Küllap enamiku üllatuseks nendib Lääne-Tallinna keskhaigla nefroloogiakeskuse juhataja neeruarst Madis Ilmoja, et neerude üks suurimaid vaenlasi on suitsetamine. Neerude sõber on vedelik, mida peaksime hoopis rohkem tarvitama.

Räägime neeruarst Madis Ilmojaga meie ajakirja lugejate küsimuste najal. Jutust selgub muuhulgas, et neerud on nagu paarisrakend: kui üks väsib, veab teine edasi. Kui mõlemad väsivad ainult veidi, kulgeb kõik vanaviisi. Kui aga üle poole neerude talitlusvõimest ära kaob, lööb juba häirekell.
Miks meil üldse on neere tarvis? Loomulikult mitte selleks, et need jääksid haigeks.
“Neerude põhiülesanne on viia organismist välja jääkaineid ja liigset vedelikku, lisaks sellele reguleerivad need vererõhku ja elektrolüütide (mineraalsoolade) ainevahetust,” selgitab dr Madis Ilmoja. “Ka toodavad neerud ensüümi erütropoetiin, mis aitab punastel verelibledel valmida. Sellega tõuseb ka vere hemoglobiinitase.”

Küllap on arst nii mõnelegi kõrge vererõhuga inimesele öelnud, et see tuleb neerudest. Miks?
Dr Madis Ilmoja: “Neerud toodavad ka hormoone, mis reguleerivad vererõhku. Kui neerud ei talitle korralikult, on nende hormoonide tootmine häiritud ja vererõhk tõuseb,” ütleb dr Ilmoja. “Peale selle: kui neerud ei vii piisavalt vedelikku välja, jääb liigne vedelik organismi –, siis on südamel raske pumbata, kuna vedeliku surve on vastas ja seetõttu tõuseb vererõhk.”

Teame, et ka maks puhastab organismi. Kas tema on nii-öelda valgekrae ja jätab mustema töö neerudele?
“Maks ja neerud töötavad koos. Raske öelda, kumb puhastab organismi jääkainetest esimesena. Kui aga inimene tarvitab mürkaineid, siis tavaliselt saab tõepoolest esimese laksu maks ja alles seejärel neerud,” selgitab dr Ilmoja. “Alkohoolikute probleem on just maksapuudulikkus; neerupuudulikkust tuleb neil suhteliselt harva ette – kui, siis alkoholismi hilisfaasis. On aga teatud mürkaineid, mille mõjul kahjustuvad enne neerud.”

Mõni hoiab ristluudest kinni ja kurdab: “Mul neerud valutavad!” Kus täpselt neerud asuvad?
Neerud asetsevad selja pool, viimaste alumiste roiete kõrgusel – üks ühel, teine teisel pool selgroogu. Reeglina on parem neer maksa tõttu sentimeeter-paar madalamal kui vasak.
Mõlemad neerud on rasvapadjandi sees, padjandid hoiavad neid paigal. Väga kleenukestel inimestel, kellel padjand muutub kriitiliselt väikeseks, hakkab neer nii-öelda hulkuma. Neerud võivad liikuma hakata ka traumade tagajärjel.

Loe edasi ajakirjast...