Selle põhjuseks kolm väga tihedalt seotud faktorit: loomuliku valguse puudus, liikumisvaegus ja krooniline C-vitamiini puudus. Oma osa panustavad ka ülerahvastatud klassid ja lapsele sobimatu päevaplaan.
Loomulikku valgust ehk elus tuld saame oma ellu tänapäeval siiski üsna kergesti tuua. Kõige kergem moodus selleks on küünla süütamine. Küünal ei pea olema pelgalt jõululaua ehe, vaid võib olla meie igapäevase elu üks tavaline osa. Kõik teavad, et me ei peaks televiisorit vaatama või arvutiga töötama täielikus pimeduses. Arvuti või teleka kõrval võiks olla näiteks põlev küünal, mis aitab peletada ka silmaväsimust.
Küünalde kasutamisel tuleks jälgida ohutust, eriti laste ja koduloomadega peredes, ning lastele peaks selgitama tulega ümberkäimise reegleid.
Õnnega koos on need, kellel on kodus kamin. Pole midagi lummavamat, kui jälgida elavat tuld kaminas. Ka jõuluvalguse saab juba tükk aega enne jõulu üles panna, et seda pikemalt nautida.
Pimedat aega peaks lihtsalt nautima: küünla- või kaminatuli, soe pleed ja sokid, kruus kakao või teega ning hea raamat on just need, mis toovad rahu hinge.