Hemorroidid ehk päraku veenikomud võivad elamise-olemise kibedaks teha nii noorel kui ka vanemal inimesel. Hemorroidide kohta on levinud igasuguseid arusaamu. Millel neist on tõepõhi all ja millel mitte?
Hemorroidid on kõigil inimestel.
Õige.
Hemorroidid on olemas igal inimesel. Need on füsioloogilised struktuurid, vajalikud anaalkanali kaitseks roojamise ajal; nad toimivad tihendava koena ja aitavad kaasa sellele, et see toiming kulgeks normaalselt.
Hemorroidid sisaldavad rohkesti veresooni, arteriovenoosseid ühendusi. Neid ümbritsevad elastne ja sidekude ning silelihased.
Hemorroidid jaotatakse sisemisteks ja välimisteks ning lisaks veel nelja staadiumisse. Arvatakse, et hemorroidivaevusi esineb umbes poolel keskealistest inimestest.
Hemorroidiprobleemist annab kõigepealt märku veritsus.
Õige.
Veritsus on tõesti kõige sagedasem hemorroidiprobleemide tunnus. Veri on siis alati hele ja tavaliselt seotud soole tühjendamisega, vahel ka füüsilise pingutusega. Valu ei ole hemorroidide haiguslikuks muutumise tüüpiline tunnus.
Peale veritsuse on veel sellised sümptomid nagu sügelus, kipitus, määriv eritis pärasoolest, hemorroidisõlmede väljalangemine kas soolt tühjendades või ka muidu kehalisel pingutusel.
Hemorroidide suurenemine on peamiselt istuva töö tegijate haigus.
Nii ja naa.
Hemorroididega on probleeme nii istuvat kui ka füüsilist tööd tegevatel inimestel. Lihtsalt on nii, et istuva eluviisi korral esineb rohkem kõhukinnisust, mis on aga kindlasti üks hemorroidiprobleemide ohutegur.
Loe edasi ajakirjast...