Eluenergiat taldrikult ja purgist

Tekst Üllar Ende
16.11.2009

 

Kuigi organism peaks vitamiinid ja mineraalained kätte saama mitmekesisest toidust, on mõnikord tarvis neid ka juurde võtta. “Vitamiine ei tohi süüa nagu komme, vaid ikka ainult vajadusel,” soovitab Eesti Diabeedikeskuse juhataja endokrinoloog Marju Past.

“Vitamiinid ja mineraalained on vajalikud selleks, et organism talitleks normaalselt; et kogu ainevahetus kulgeks sujuvalt; et rakud oleksid töös ja toimiksid õigesti ega tekiks nende ülesehituses või talitluses puudujääke. Kõik vitamiinid ja mineraalained peaksime kätte saama eelkõige igapäevasest, tasakaalustatud segatoidust. Siinjuures on oluline ka toidu kvaliteet – et see ei oleks ülearu küpsetatud või keedetud,” selgitab dr Marju Past. “Ainult sel juhul, kui on stress või mõni krooniline haigus või on näiteks kaasasündinud fermendipuudus, ei saa ka mitmekesisest toidust kõiki vitamiine ja mineraalaineid kätte ning peab neid juurde võtma.”

Kiire elu, üksluine söök
Hommikul on kiire: hea, kui jõuab midagi kohvi kõrvale ampsata. Töö juures pole alati sooja söögi võimalust – lõunaks jälle vaid väike näksimine. See on mitmekülgsest toitumisest küll kaugel.
“Arvestades tänapäeva inimeste söömisharjumusi ja kiiret elutempot, läheme üha rohkem rafineeritud toidule üle – ka sellest tekib vitamiinide ja mineraalainete vaegus. Üldiselt on organism väga vastupidav: avitaminoosi ehk täielikku vitamiinipuudust, nagu oli kunagi meremeestel üksluise toidu tõttu C-vitamiini puudus ja tekkis skorbuut, juhtub nüüd haruharva. Alati on organismis mingi varu,” ütleb dr Past. “Küll aga on näiteks D-vitamiini ja kaltsiumi vaegus. D-vitamiini ei saa me vajalikul määral seetõttu, et meie geograafilises piirkonnas on vähe päikest. Kaltsiumiga on sellised lood: osa toitumiskoolkondi soovitab piima juua, osa mitte. Kuid piim on just see peamine kaltsiumiallikas.”

Kahjulikud harjumused – vitamiinivaenlased
Väga tähtsad on B-grupi vitamiinid, eriti närvisüsteemile ja vereloomele. “On aineid, mis B-vitamiine organismis vähendavad, näiteks kofeiin ja alkohol. Lisaks rafineeritud ja magusate toiduainete söömine, mis loob soolestikus ebasoodsa mikrofloora: bakterid, kes peavad aitama seda vitamiini nii-öelda toota, ei saa töötada,” selgitab dr Past. “Peale selle kahandab B-vitamiine organismis stress. Sellepärast soovitataksegi B-vitamiine lisaks võtta.”

 

Loe edasi ajakirjast...