M.E. JÄRVAMAALT kirjutab: “Sooviksin rohkem teada saada narkolepsia kohta. Mis võib seda põhjustada ja kas see on ravitav?”
Narkolepsia (kr narko – tuimumine, kangestumine + kr lepsis – äkiline haigushoog) ehk tukkumistõbi on harva esinev unehäire, mis seisneb päeval tekkivates vastupandamatutes unehoogudes. Inimene võib järsku uinuda igas asendis ja mis tahes tegevuse ajal, näiteks süües, bussi oodates või aias maad kaevates.
Narkoleptilist und soodustab tegevuse monotoonsus – töölaua taga istumine, autoga sõitmine vms. Unehoog vältab 1–30 minutit. Need päevased tahtmatud uinakud mõjuvad kosutavalt, narkoleptik ärkab üldiselt hea enesetundega, kuid võib mõne minuti pärast uuesti uinuda. Narkoleptikud on kerge unega ja neid on hõlbus äratada.
Narkolepsia muud tunnused
Peale päevaste unehoogude on narkolepsial veel kolm tunnust, mis ei tarvitse igal haigel alati korraga esineda.
• Lihaspinge äkiline, mõnesekundiline kadumine mõnes lihaserühmas: lihased lõtvuvad ja narkoleptik laseb esemed käest langeda, komistab, tardub paigale või kukub. See kõik on sageli seotud elamustega – rõõmupuhangu, naerupahvaku, viha- või hirmusööstuga.
• Unehalvatus – liikumisvõimetusehoog uinumisel või ärkamisel.
• Une-eelsed hallutsinatsioonid, mis tekivad unne vajumisel (poolunes).
Põhjus pole täpselt teada
Narkolepsia tekkepõhjused pole veel lõplikult selgitatud. Viimasel ajal arvatakse, et see on pärilik autoimmuunhaigus. Päevased unehood ilmnevad noorukieas või nooremas keskeas. Haigus kulgeb krooniliselt, ei mõjuta vaimseid võimeid ega lühenda eluiga.
Narkoleptikul on häiritud ärkveloleku ja une vahekorda reguleerivate peaaju osade talitlus. Ebakõlasid esineb eelkõige kiire une (REM-uni) regulatsioonis.
Kuidas ravitakse
Narkolepsia ravimisel kasutatakse kesknärvisüsteemi ergutavaid psühhostimulaatoreid. Klassikaliseks näiteks on narkootikumide hulka kuuluv dopingaine amfetamiin, mille kasutamise võimalused on arusaadavatel põhjustel piiratud.
Praegu on loodud uusi, ohutumaid ergutavaid preparaate. Äkilise lihaspinge tekkimise korral tarvitatakse ka tritsüklilisi antidepressante. Ravi toimub tingimata arsti kontrolli all.
Tähelepanu on osutatud ka toitumisele: soovitatakse mitte liialdada süsivesikutega, sest need soodustavad unisuse teket.