Igaühega võib juhtuda, et mõnel üritusel või perearsti juures mõõtes on kolesteroolinäit kõrgem, kui tohiks olla. Kas sellesse peaks suhtuma ülitõsiselt ja tõtata arsti juurde või pigem unustada, kui ise tunned end tervena?
Põhja-Eesti regionaalhaigla sisehaiguste kliiniku juhataja, kardioloog ARVO MESIKEPP soovitab asjasse siiski täie tõsidusega suhtuda isegi juhul, kui proov on võetud keset suurt saginat ja võib-olla kõhtki just enne täis söödud. “Kiirkorras kolesterooli mõõtmise aparaate küll järjest täiustatakse, kuid täpsus võib sellises olukorras muidugi kannatada. Üldjuhul tasub neid näite usaldada,” ütleb dr Mesikepp.
“Küsimus on ka selles, kas inimene on seni terve olnud ja kas tal on muidki riskitegureid või koguni juba haigus,” ütleb dr Mesikepp. “Mida rohkem riskitegureid ja põetud haigusi, seda tõsisem on olukord. Ülearu kõrge kolesterool on üks osa paljude haiguse tekkemehhanismist.”
Salakaval tunnistaja
Kõrge kolesteroolinäit on salakaval haigustunnus. Ka kõrge vererõhk on tõsine südamehaiguste riskitegur, mida inimene ise tunneb kas survena meelekohtades, peavalu, tinase väsimuse või südamehäiretena. Kolesterool aga võib olla mitmeid kordi üle normi, kuid inimene tunneb end ikka hästi.
Kardioloog toob näiteks kurioosseid juhtumeid, kus kõrge kolesterool on toonud juba kaasa nahamuutusi. Nimelt võib kolesterool ladestuda kehal kollaskasvajate ehk tihedate kõvade nahakühmudena või kollaste naastudena silmalaugudel ja mujal näol (ksantoomid ja ksantelasmid). Veelgi kurioossem on aga see, et inimesed on käinud neid inetuid naastusid kosmeetilise kirurgi juures ära lõikamas. Nood peaks olema professionaalid, aga pole isegi selle peale tulnud, et sellised pisikesed nahatükid tähendavad tõsist üldhaigestumist, millega tuleb patsient suunata südamearsti juurde.
Esmane ravi eriarstilt
Dr Mesikepp juhib tähelepanu sellele, et eesmärk pole mitte ainult kolesteroolinäidu, vaid kõikide südamehaiguste riskitegurite talitsemine, nii et need jääksid normi piiridesse. Kui ükskõik mis teel on avastatud kõrge üldkolesterool, siis tuleks teha täiendavad uuringud südamearsti juures (näiteks südametervisekeskuses). Eriarsti juures või haiglas saab teha uuringud ja määrata kindlaks ainevahetushäire põhjus. Perearsti käsutuses pole piisavalt vahendeid, et kõiki kolesterooli fraktsioone kindlaks teha – tavaliselt on neil võimalik määrata vaid üldkolesterooli näit sõrmeotsast ja hea, kui nad teevad selle juurde ka veresuhkruproovi.
Osa kolesterooli ainevahetushäireid ei olegi ainult südamehaigustega seotud. Kolesteroolinumber võib kerkida näiteks suhkruhaiguse tõttu, sest lisaks süsivesikute ainevahetusele on siis häiritud ka rasvade ainevahetus. Lisaks mõjutavad kolesteroolinäitu muudki ainevahetushaigused, näiteks kusihappe ainevahetushaigus podagra.
Seepärast peakski kõrge kolesterooliga inimesed kõigepealt sattuma südamearsti juurde, tema saab kolesterooli erinevaid fraktsioonid täpselt kindlaks teha, vastavalt leitud probleemile sobiva dieedi soovitada ja kolesterooli alandava ravimi välja kirjutada.
Loe edasi Kodutohtrist...