Nina ülesanne on soojendada ja niisutada sissehingatavat õhku, filtreerida seal leiduvad tolmu- ja mustuseosakesed ning haigustekitajad. Kõige selle juures on väga tähtis nina seestpoolt kattev limakiht. Kui selle seisund on häiritud, on ka nina funktsioonid häiritud.
Et nina filtreerib meie ümber lenduvad tolmu- ja mustuseosakesed ning haigustekitajad sissehingatavast õhust, tuleb alati hingata läbi nina ja õige varakult. õpetada ka lapsi seda tegema. Nohuga on aga ninahingamine raskendatud ja seetõttu tuleb teha kõik, et nohust jagu saada. Nohu korral esineb haiguse eri faasides rohke limaeritus, aevastamine ja võimalik palavik. Kuna nina ei suuda sellises seisundis töötada loomuliku kaitsebarjäärina, siis raskendatud ninahingamise korral hingatakse läbi suu, külm õhk ning saasteained ärritavad kurku ja neelu, mistõttu tekivad kurguvalu ja köha.
Nina puhtaks
Apteekidest saab osta naturaalset puhastatud ja steriliseeritud merevett pihuna, mis nohu korral leevendab ninakinnisust ning sobib nii lastele kui täiskasvanutele. Seda soovitatakse mõlemasse ninasõõrmesse pihustada 2–3 korda päevas. Nii on võimalik nina puhastada ja ka niisutada, sest sagedasti on keskküttega majades liiga kuiv õhk, mis kütteperioodil ärritab ninalimaskesta ja halvendab selle loomulikku vastupanuvõimet. Sama toimega on plastampullides füsioloogiline lahus, mis on mõeldud imikutele ja väikelastele.
Ninapihu ja/või salvi, mille koostises on naatriumkloriidi ja naatriumvesinikkarbonaati, lisaks sidruniõli, valget vaseliini jm, kasutatakse ninalimaskesta kuivuse korral selle puhastamiseks, niisutamiseks ning ninakorpade ja -koorikute lahustamiseks. Sellise koostisega preparaati manustatakse mitu korda päevas, eriti õhtuti enne magamaminekut, ning seda võib rahumeeli, ilma vastunäidustusteta kasutada ka raseduse ja imetamise ajal. Nii salv kui pihu sobivad ninaõõnte puhastamiseks imikutel ja väikelastel, kes veel ise nuusata ei oska.
Ninatilgad ja ninapihud, mis toimeainetena sisaldavad ksülometasoliinvesinikkloriidi, nafasoliinnitraati, lisanditena eukalüptiõli või mentooli, on mõeldud niihästi lastele alates kuuendast eluaastast kui täiskasvanutele, ninaveresoonte ahendamiseks ning seeläbi turse alandamiseks, mis toimeaja jooksul laseb hingata läbi nina. Nende ravimite sage ja pikaajaline kasutamine võib aga tekitada ninalimaskesta kroonilise turse ning lõpuks ninalimaskesta õhenemise. Nimetatud toimeainetega preparaadid võivad mõjutada südame-veresoonkonda, põhjustada vererõhu tõusu jm, seetõttu ei tohi neid ravimeid tarvitada reeglina üle viie ja mitte mingil juhul üle seitsme päeva järjest. Laste puhul tasub ksülometasoliinvesinikkloriidi ja nafasoliinnitraati sisaldava nohurohu kasutamise kestuse kohta eelnevalt arstilt nõu küsida. Neid preparaate ei soovitata kasutada raseduse ja imetamise ajal.
Edasi loe ajakirjast...