Nohunädal ninapesuga

04.01.2006

Mida kõigepealt ette võta, kui viirusnohu meid tüütama hakkab, selgitab Lääne-Tallinna Keskhaigla kõrva-nina-kurguarst MARE KALVET.

“Nina tuleb õige soolsusega veega loputada ja vajadusel kasutada turset alandavaid ravimeid, ” ütleb dr Mare Kalvet. Kui nina ei ole kinni, vaid ainult jookseb, võiks apteegist osta täiesti tavalist 0,9protsendilist soolavett ehk füsioloogilist lahust ja sellega nina läbi loputada. Kas või terve päeva. Seda võib teha mis tahes ägeda nohu korral. Füsioloogilise lahusega loputades puhastame haige ninalimaskesta pinna ära ja aitame kaasa sellele, et nina kaitsemehhanismid hakkaksid jälle normaalselt tööle. Kui samal ajal on nina väga kinni, tuleb võtta kas ninalahtistavaid tablette või panna ninasse sama toimega tilku – need parandavad enesetunnet, saame paremini nina kaudu hingata.

Mõni inimene paneb kohe nohu alguses ninna küüslaugutükke. Kas see on mõistlik tegu? Küüslauk on nohu puhul abistav vahend, aga seda otse ninna panna ei ole kõige mõttekam temp.
Küüslaugul on viirusevastane mõju, sest see sisaldab eeterlikke õlisid. Teadupärast lahustub viiruse kest eetris. Kui kest on lahustunud, ei ole viirus enam suuteline organismi tungima. Inimesed on aastasadu pidanud ise võitlema haigustega ja on ka eetrist ehk õuhkast abi saanud. Ega meie ole siin jalgratta leiutajad.
Asjal on aga kaks külge: küüslaugu eeterlikud õlid küll tapavad viirusi, aga kui ninalimaskest on väga kuiv ja nina on kinni ning paneme kuivale haigele limaskestale veel väga tugevat keemilist ainet peale, võib see süvendada kuivust ja lisaks tekitada keemilist põletikku. Kui täiskasvanu seda teeb, pole asi veel nii hull, aga väikestele lastele ei tohi kindlasti küüslauku ninna panna.
Ka ei maksa ninna tilgutada küüslaugumahla. Ninalimaskestale on parem, kui saaksime küüslauguauru sisse hingata – siis lähevad eeterlikud õlid koos õhuga ise sinna, kuhu vaja.
Eeterlike õlide aur tekib ka küüslauku süües. Kui magu kannatab, on see võimalus. Küüslaugutabletid siin ei aita, sest seal eeterlikke õlisid ei ole. Ka võib tükeldatud küüslauku kodus marlitüki sees kaelas kanda või lihtsalt panna magamistuppa öökapile. Näiteks lastele võib voodipeatsi kohale riputada tükeldatud küüslauku marli sees, nii et ta ei saa seda kätte.

Kuidas mõjub nohule soojendamine? Mõni paneb taskuräti sees tulised kanamunad mõlemale poole nina.
Sellel küll ei ole praktilist mõtet, et soojaga veel nina veresooni laiendada – need on nohu ajal niikuinii laiad ja seal on temperatuur niigi kõrge. Soojendamine võib anda korraks mõnusa enesetunde. Aga kui ninas on väga tugev turse ja soojendamisega seda omakorda suurendame, siis inimestel, kellel on eelsoodumus mis tahes põhjusel põsekoopapõletikuks, võib see haigus taas tulla.
Pigem siis juba teha kuuma jalavanni – siis mõjub soe ninale mitte vahetult, vaid kaudselt.

Nohu paneb tihti taskurätti haarama. Kas ka valesti ja tihti nuuskamine võib halba teha?
Peamine viga on see, et nuusatakse kohutavalt tugevasti. Kui on tunda, et ninna koguneb midagi, siis kõigepealt tuleb ninna lasta soolavett, et kõik muutuks seal võimalikult vedelaks. Siis tuleb tasakesi kordamööda nuusata, algul üks pool ja siis teine pool korralikult tühjaks – mitte mõlemat sõõret korraga. Nuusata tuleb normaalse rõhuga, muidu . tekib haigele ninalimaskestale lisaks ka rõhutrauma – ripsrakud lähevad lihtsalt katki. Ja muidugi pole mõistlik tihti järjest nuusata. Kui nohu hakkab mööda saama, siis tunneme, et nina on tihke, justkui paks. Siis tasub ikka enne soolaveega ära loputada ja tasakesi nuusata.

Riidest taskurätt on nüüd saamas ajalooks. Kas samasse rätti nuusates võime end korduvalt nakatada? Selge see: kui oled taskurätikusse juba korra nuusanud ja kohe sinna kõrvale nuuskad, võib see nii olla. Pabertaskurätiku viskame kohe ära ja nakatumisoht on väiksem. Aga ma arvan, et ega keegi seda täpselt uurinud olegi. Kui paneme taskuräti kas või taskusse, siis juba alla 36kraadisel temperatuuril viirused hävivad.
Muidugi on ühekordseid taskurätte hügieenilisem ja esteetilisem kasutada, kuigi kulukam. Kellele aga meeldib riidest rätikusse nuusata, võib seda teha. Kui aga nohust on tekkinud põsekoopapõletik, siis riiderätikud tuleb kindlasti ära keeta, sest sel juhul on juba tegemist bakteritega.

Kui abieluinimestest ühel on nohu, kas siis tuleb abieluvoodile panna vahesein? Kas nohune vanaema või vanaisa peaks jätma lapselapsele põsemusi andmata?
Viirus levib ikka piisknakkusega. Kui on äge nohu, siis see tavaliselt hakkabki aevastamisega ja nii lendub õhku viirusi. Aevastus on ju kaitserefleks – organism püüab sissetungivatest viirusest ise vabaneda.
Loomulikult ei tasu nohusena hirmsasti suudelda ega kallistada. Kui kodus on pidevalt turtsuv inimene, võiks ta tõesti minna võimalusel teise tuppa magama ja nohune vanaema lapselapsest natuke eemale hoida.
Ka pole mõistlik kasutada nohuse inimese jooginõusid ja lusikaid, nagu ikka mis tahes viirushaiguse puhul.

Mõnikord on viirusnohu, aga palavikku peaaegu polegi. Nii käiakse tööl ja õues. Kuidas see nohule mõjub?
Tegelikult on õnnetud need inimesed, kellel viirusnakkuse puhul palavik ei tõuse, sest just palavik on see, mille järgi arst ja ka haige ise leiavad, et peaks koju jääma.
Kui ka palavik on madal (37–37,5 kraadi), on kõige parem kas või üks päev kodus olla, sõna otseses mõttes teki all voodis, sest puhkus on pool ravi. On enda petmine, kui tehakse oma igapäevast tööd edasi – viirusnakkuses organismile on see lisakoormus. Vähemalt üks päev kodus olla on mõtet just nimelt haiguse alguses, mitte nii, et täna on esmaspäev ja reedel saan koju jääda.

Kui väikelapsel on viirusnohu
Tuleb arvestada sellega, et alla aastasel lapsel on nohu üldhaigus ja tuleb hoolega tegutseda. Lapsel ei pruugi üldse nina kinni olla või joosta, vaid tal on hoopis kõrge palavik ja kõht lahti. Just see võib olla esimene ülemiste hingamisteede viirusnakkuse näitaja.
? Laste, eriti imikute ja väikelaste viirusnohu korral tuleb olla väga tähelepanelik ja ettevaatlik. Nad ei pruugi üldse aevastada. Kõigepealt võib olla kõrge palavik ja kõht lahti ning alles siis tuleb nohu.
? Lastel on kõrvapõletiku tekkimise võimalus palju kiirem, sest nende kõrv on ninale hästi lähedal – ühendustorud on lühikesed ja laiad. Ka immuunsus on alles välja kujunemas.
? Kui lapsel on kõrge palavik (üle 38,5 kraadi), tuleb kindlasti kasutada palavikualandajat ja püüda nina puhastada. Selleks on apteegis saada spetsiaalsed väikesed pumbad. Nagu täiskasvanul, tuleb ka lapsel nina soolaveega puhtaks loputada. Pumbaga ei tohi väga robustselt pisikesse ninna minna, et mitte traumat tekitada. Ega palju rohkem peale loputamise ja puhastamise väikelapse viirusnohuga teha olegi – tuleb jälgida, et nina oleks puhas.
? On väga hea, kui nohus väikelaps imeb lutti või rinda – imemisrefleks masseerib nii tema nina kui ka kuulmetõrvesid, mille kaudu kõrvatuulutus käib. Kui väikelaps ei taha süüa või viskab luti suust, siis võibki see tulla sellest, et ta ei saa läbi nina hingata, aga ise ta seda meile öelda ei saa.
? Tuleb püüda jälgida sedagi, kuidas lapse kehatemperatuur liigub. Alla aastasel lapsele tuleb paratamatult koju arst, kes vaatab kõrvad üle ja tegutseb vastavalt olukorrale.
? Kui laps on üle 3 aasta vana, siis ei ole tal viiruslik nohu enam üldhaigus.