Õiget rohtu õigel kujul

Tekst Üllar Ende
17.12.2011

Ainult siis, kui oskame rohtu või toidulisandit targalt valida ja mõistlikult tarvitada, tõuseb nendest võimalikult suur tulu. Külmetushaiguse leevendajatest räägib Suur-Pärnu apteegi juhataja proviisor Liivi Allikas.

 Kord tuli apteeki noormees ja küsis köharohtu. Kui proviisor Liivi Allikas täpsustas, millist võiks pakkuda, kostis hädaline: “Sellist, mida saab niimoodi pšš-pšš kurku pihustada.” Ja näitas ka käega. Muidugi pole üheski apteegis pakkuda köharohtu, millega saab pšš-pšš teha. Aga klient on kuningas.

“Siis hakkasin uurima, ehk on noormehel hoopis kurk haige – selle vastu on tõesti ravimeid, mida saab kurku pihustada,” meenutab proviisor. “Selle peale jäi ta nõutult seisma ning päris kahju oli kohe temast. Lõpuks saime teineteisest aru: tal oli ikkagi köha ja soovis tõepoolest köharohtu. Ostis siis lahustuvad köhatabletid.”

Küllap oli see noormees nii hea tervisega, et köharohtu polnud varem vaja olnud ning ta oli näinud, et külmetushaiguse puhul pihustatakse midagi kurku.

 Mida täpsem soov, seda parem abi

Liivi Allikas ei meenuta seda juhtumist sugugi sellepärast, et anda mõista: vaata, kui rumal üks inimene võib olla, vaid seetõttu, et ravimeid ja toidulisandeid on saada eri kujul ning igaühel on oma ülesanne. Kõik ei saagi kõigega kursis olla. Sellepärast ongi nii: kui omaenese tarkusest jääb väheks, uuri lahkesti apteekri või arsti käest järele.

“Muidugi on tore, kui inimene kohe täpselt selgitab, mis tal viga on, aga kui mitte, siis hakkame meie, apteekrid, uurima. Näiteks kui keegi soovib midagi kurgule, siis küsime: kas täiskasvanule või lapsele? Kas looduslikku või keemilist? Kui haige kurk on? Kas ja millist rohtu olete juba tarvitanud? See ongi meie igapäevane töö.”

Loomulikult on see apteekri igapäevatöö, kuid siinpool apteegiletti seisjana oleks hea meel, kui eespool seisjad ütleksid kohe, mille vastu rohtu on vaja ja kas täiskasvanule või lapsele. Siis liigub ka järjekord kiiremini – viiruste hooajal kipuvad need mõnikord pikaks venima.

 Eri ravimvormina, kuid sama mõjuga

“Ravimeid on saada erinevas vormis ja erineva annustamisvõimalusega. Ka ühe ja sama toimeainega ravim võib olla kas tableti kujul, siirupina või rektaalse ehk pärakuküünlana. Näiteks kõigile tuntud paratsetamool. Ravimvormid on erinevad vajaduse ja toime järg – et ravi oleks võimalikult tõhus ja et inimene saaks sellest maksimaalset abi ning kõrvaltoimed oleksid minimaalsed,” selgitab proviisor ning toob näite: “Kui magu on väga haige ja tabletti võtta ei saa, kuid valuvaigistit on vaja, saab kasutada rektaalseid küünlaid. Nendest imendub valu vaigistav toimeaine organismi soole kaudu magu läbimata ega ärrita seda. Samasugune toimemehhanism on ka palavikku alandavatel küünaldel.”

Kui palavikku või valu leevendavaid küünlaid ollakse harjutud kasutama rohkem pisikestel, siis neid võivad vajadusel kasutada ka täiskasvanud.

Rohkem ei ole uhkem

Kui mõeldakse ravimi peale, siis silme ette kerkib ikka esmalt tablett, mis tuleb alla neelata ja vedelikku peale juua. Ka külmetushaiguse palaviku alandamiseks küsitakse apteegist kõige rohkem tablette.

Seni on aina toonitatud, et täiskasvanul on palavikku parem alla võtta paratsetamooli kui ibuprofeeni või aspiriiniga. Viimasel ajal aga on juhitud tähelepanu sellelegi, et ega see pratsetamool nii süütuke olegi, kui võtad seda nii palju ja nii tihti, kui heaks arvad.

“Jah, paratsetamoolitablett on teistega võrreldes kõhusõbralik – ei kahjusta mao limaskesta, kuid nagu mis tahes ravimit ei tohi üle annustada, ei maksa ka sellega liialdada,” paneb Liivi Allikas südamele. “Üleannustamine tähendab seda, kui võtad tabletti üle lubatud päevase doosi. Vastupidi nii mõnegi ootustele ei mõju ravim seetõttu tugevamini, kui selle toime on, vaid suurenevad hoopis kõrvalmõjud. Näiteks kurnab paratsetamooli liigtarvitamine neere ning probleemid tekivad seal. Eriti tuleb seda meeles pidada väikeste laste puhul. Ibuprofeeni üledoseerimine ärritab mao limaskesta ja kahjustab seda, tekivad ülihappesus, põletik ja haavandid.”

Eriti võivad oma neerud nahka panna need, kes võtavad paratsetamooli pikalt ja pidevalt, iga pisemagi (pea)valu puhul.

 

Loe edasi ajakirjast...