Podagrat taltsutab dieet
Tekst Üllar Ende
16.06.2009

“Podagra vastu aitavad põhiliselt ikka õige dieedipidamine, kaalulangetamine ja liikumine,” toonitab Põhja-Eesti Regionaalhaigla reumatoloogia ülemarst Eevi Pärsik. Podagra raviks on ainult üks imerohi – tahtejõud, et järgida soovitusi.
Dr EEVI PÄRSIK: Podagra on ainevahetuslik liigesepõletik (artriit), mis tekib kusihappekristallide sadestumisel liigesesse või selle piirkonda. Podagrat on kahesugust. Esmane podagra esineb just nooremas eas ja sagedamini meestel. Kuid on olemas ka teisene ehk sekundaarne podagra, mis võib tulla vanemas eas. Selle põhjuseks on neerupuudulikkus, ainevahetushäired, teised haigused (näiteks psoriaas, südamepuudulikkus) ja ravimid (näiteks diureetikumid, tsüklosporiin), mille tõttu neerud ei väljuta hästi puriini. Puriin on aine, mida saame toidust ja mis laguneb kusihappeks. Kui organism ei väljuta seda normaalselt, siis kusihappekristallid tekitavad liigestes ägeda ataki ajal päris põrgulikku valu, sest nagu mikroskoobi all näha, on need kristallid peenikesed ja nõelteravad. Vanasti peeti podagrat rikaste tõveks, sest nad sõid palju ja jõid ohtralt alkoholi. Kuidas on lood tänapäeval? Sööjaid-joojaid pole ainult rikaste seas, vaid kahjuks suur osa inimesi sööb ja tarvitab alkoholi liiga palju. Esmane podagra sõltub puhtalt söögist-joogist. Vanemas eas, kui lisandub näiteks vererõhktõbi või muu südamehaigus ja neerude töö on aeglane, ei olegi söömine-joomine podagra põhjusena ülekaalus. Kui neerude töö on aeglane, siis kusihape ei välju organismist normaalselt.

Milline osa on pärilikkusel? Või sõltub ikka kõik eluviisidest? Pärilikkus podagra teket väga ei mõjuta. Loomulikult sõltub palju eluviisist: vähe liikumist ja palju söömist – ülekaalulistel on suurem oht podagraks. Nii on ka teisese podagra korral: kui kehva neerutalitluse või südamepuudulikkusega inimene sööb liiga palju, tekib kusihappelist artriiti samuti rohkem. Podagrat esineb sagedamini suhkruhaigetel, samuti nendel, kellel on ülekaal ja kõrge kolesteroolitase.

Miks esmane podagra on pigem meeste nuhtlus?
Miks esmast podagrat on rohkem meestel kui naistel, selles polegi täit selgust. Osal meestel on teatud geenidefekt, mis ei lase kusihapet neerude kaudu hästi väljutada. Vanemas eas esinevat teisest podagrat esineb nii meestel kui ka naistel peaaegu võrdselt. Selles mõttes ongi kurb, et eakamad naised unustatakse kusihappelise artriidi diagnoosimisel täiesti ära. Ohustatud on ka kõrge vererõhu ravimite ja vee väljaviimise tablettide ehk diureetikumide tarvitajad. Teisene podagra kaasneb sageli ka psoriaatilise artriidi haigetel, eriti nendel, kes tarvitavad tsüklosporiini.

Loe edasi ajakirjast...