Psoriaas tuleb ja jääb

Tekst Kaili Laansalu
28.02.2013

Psoriaas saadab inimest kogu elu ägenemiste ja lööbevabade perioodide vaheldudes. Tartu ülikooli kliinikumi nahahaiguste kliiniku juhataja dermatoveneroloogiaprofessor Külli Kingo sõnul aitab õige elustiil ning kaasinimeste suurem teadlikkus ja toetus psoriaasihaigetel täisväärtuslikumat elu elada.

"Psoriaas ehk soomussammaspool on krooniline põletikuline nahahaigus," ütleb dr Külli Kingo alustuseks. Kindlasti tuleb teada seda, et psoriaas ei ole nakkav. "Soomussammaspoolt põdevaid inimesi ei tohi karta. Psoriaasi võiks võrrelda näiteks diabeediga, mis on samuti krooniline autoimmuunhaigus. Inimene põeb seda terve elu ja nakkusohtlik ei ole ta kunagi. Erinevalt diabeedist on aga psoriaas silmaga nähtav ning äratab seeläbi kaaskondlastes kahjuks enam tähelepanu."

Mitte ainult nahal

Tänapäeva käsitluste järgi ei ole soomussammaspool ainult nahahaigus, vaid süsteemne põletikuline tõbi. Dr Kingo selgitab: "Psoriaasi korral ei ole haigusest haaratud ainult nahk. 10-30% psoriaasihaigetel on lisaks psoriaatiline küünekahjustus ja 5-42% psoriaatiline liigesepõletik. Viimane võib tekkida kas enne, samal ajal või pärast psoriaasi avaldumist nahal. Tavaliselt ilmneb psoriaatiline liigesekahjustus umbes kümme aastat pärast esimeste psoriaasiilmingute avaldumist.

Psoriaasi põdevatel inimestel tuleb sagedamini ette rasvumist, suhkruhaigust ning kõrgvererõhktõbe, mis omakorda tingib suurenenud riski haigestuda südamelihaseinfarkti. Lisaks on psoriaasi all kannatajatel sagedamini pahaloomulisi kasvajaid ja 32% psoriaasihaigetest põeb depressiooni."

Põhjamaine haigus

Eestis kimbutab psoriaas umbes 3% elanikkonnast - seega umbes 42 000 inimest. Neist kolmandikul on mõõdukas või raske haigusvorm.

"Psoriaasi leidub hoopis vähem lõunamaades, rohkem aga just Põhja-Euroopas ja Põhja-Ameerikas. Näiteks Indias ja Hiinas on psoriaasihaigeid alla 1%, samal ajal kui Kanadas põeb seda tõbe ligikaudu 5% elanikkonnast. Haigust ei ole kirjeldatud Ameerika indiaanlastel, mustanahalistel ega eskimotel," annab nahaarst tõvest ülevaate. "Huvitav on psoriaasi juures seegi, et aastatega ei ole Eestis haigestumine sagenenud."

Loe edasi ajakirjast...