Retk soolte käänulistel teedel

Tekst Üllar Ende
21.07.2013

Soolte kaudu saame endale kõik kasuliku, mille sisse sööme. Mõnel läheb suupoolis mööda soolte käänulisi teid nagu lepse reega, teisel aga on see üks suur kannatuste rada. Miks see nii on, aitab selgitada Lääne-Tallinna keskhaigla endoskoopiaosakonna juhataja gastroenteroloog Külliki Suurmaa.

Oleme harjunud sellega, et arst võtab kaelast stetoskoobi ning kuulab meie südant ja kopse. Kui aga kõht millegi üle kurdab, on tohtril mõistlik kuulatlustoru panna ka kõhu peale. Mis sealt kuulukse?

Mürin või täielik vaikus

"Kui sooled tegutsevad, siis kõik sees müriseb, koliseb ja vuliseb. See tähendab, et soolte peristaltika ehk nende rütmiline kokkutõmbumine ja lõtvumine käib täie hooga. Mõnikord on aga nii, et kuulad ja kuulad, kuid sees valitseb täielik vaikus, mis on arstile tõsine signaal, sest siis sooletegevus seisab. Selle kohta öeldakse "tumm kõht"," kirjeldab gastroenteroloog Külliki Suurmaa. "See on tüüpiline asi, et kui inimesel on äge kõht või valu sees, siis arst kuulab kõhtu. Seda on arstid teinud juba vanast ajast. Muidugi on tänapäeval abiks ultraheli, röntgen ja muud uurimisvõimalused, mis näitavad täpsemalt sooletalitluse olukorda.

Kui kõht pole juba mitu päeva läbi käinud, on laudkõva ja valutab, tuleb ikka arsti juurde minna, sest ise ju ei tea, kas see on lihtsalt gaasidest või näiteks soolesulgusest, mis vahel on osaline, vahel aga täielik. See viimane on juba ohtlik seisund."

See olukord jääb tohtrite lahendada. Parem vaatame, mis toimub sooltes siis, kui seal käib mürin, kolin ja vulin, ning kas see alati ka hea on.

Õiget pidi ka pea peal olles

Peen- ja jämesool kokku on nagu 7-8 meeti pikkune isesuguse läbimõõduga juhe, mis on kõhtu nagu ahtasse kohvrisse käänuliselt pakitud ja korralikult kinnitatud ega ole vabalt segi nagu spagetid potis.

Kui söök on maos seedinud umbes 0,3 mm suurusteks toiduosadeks (isegi nii täpselt on ära mõõdetud!), lükkavad lihased selle portsjonitena 12 sõrmelaiuse pikkusesse kaksteistsõrmikusse.

"Kaksteistsõrmikuga hakkabki peensool. Ka sealt on võimalik uurida endoskoobiga ja võtta proovitükke, et diagnoosida haigusi. Kaksteistsõrmiksoolt nagu magugi võib kahjustada näiteks helikobakter, mis põhjustab haavandeid ja kasvajaid; ülejäänud peensooles aga helikobakter ei elutse," selgitab tohter. "Magu, kaksteistsõrmik, peen- ja jämesool on kõik omavahel seotud, ning kogu nende talitlus on omakorda seotud meie aju ja närvisüsteemiga. Normaalselt on sooltel oma kindel talitlusrütm - erinev siis, kui me sööme, liigume või magame."

Loe edasi ajakirjast...