Roospõletik saab alguse lümfiteedest

Tekst Aive Antsov
12.09.2011

Roospõletik ehk erüsiipel on naha süvakihtide ja lümfiteede äge bakternakkus. Dotsent Sirje Kauri sõnul on roospõletiku põhjuseks streptokokk ning see rahvasuus roosiks kutsutud haigus saab alguse lümfiteedest.

Dotsent Sirje Kaur on töötanud nahaarstina üle kolmekümne aasta ning tema tohtrikogemuse põhjal peab paika rahvasuus leviv väide: roospõletikku esineb tunduvalt rohkem täiskasvanutel (just eakamatel) ning harvem lastel.

Roospõletikku soodustavad:
rasvumine,
suhkurtõbi,
alkoholism,
immuunpuudulikkus,
nahahaavandid,
jalgade veresoonkonna haigused,
jalgade seenhaigus.
Samuti saavad määravaks haiguseallikaks lümfiteede kahjustused pärast korduvaid kirurgilisi operatsioone säärtel.

Nakkusväratiks nahavigastused ja -kahjustused
Haigus lööb välja siis, kui haigustekitajad satuvad lümfiteedesse. Nakkusväratiks on väikesed nahavigastused, naha mädapõletiku kolded, säärehaavandid ja seenhaigusest tingitud nahakahjustused varvaste vahel. Roospõletikuga kaasnevatest nahahaigustest on kõige sagedasemad säärehaavandid; pärast roospõletikku paraneb säärehaavand kiiremini.

Sirje Kaur ütleb, et kuni 85 protsendil juhtudest tekib roospõletik ühel säärel või labajalal, ülejäänutel lööb haigus välja näol. Näole võib roos tulla pärast ülemiste hingamisteede streptokokknakkuse põdemist..

Mis on need roospõletiku põhjustavad streptokokid?
Dr. Kaur selgitab: "Streptokokid on mädatekitajad mikroobid, mis võivad inimesel esile kutsuda nii pindmisi nahainfektsioone kui ka raskeid eluohtlikke haigusi, nagu ajukelmepõletik, kopsupõletik ja nekrotiseeriv fastsiit." Viimast tõbe kutsutakse rahvakeeli ka lihasööjatest bakteritest põhjustatud haiguseks. Streptokokid on kõikjal levinud, kõige tavalisem nende põhjustatud haigus on kurgumandlite põletik.

Haigus stardib palavikuga
"Roospõletik algab külmavärinate ja kõrge palavikuga, mis võib tõusta isegi 40 kraadini," ütleb dr Kaur. "Palavikuga kaasnevad halb enesetunne, jõuetus, peavalud, iiveldus ja oksendamine. Need üldnähud ilmnevad juba esimese kahe ööpäeva jooksul pärast nakatumist. Samal ajal hakkab nakkusvärati piirkonda tekkima tugev turse ja punetus, mis levib ja süveneb."

Loe edasi ajakirjast...