Rosaatsea - punaste põskede tõbi
Tekst Kadi Lehtmets
21.05.2013

Üldiselt arvatakse, et õhetavad põsed ja punastamine on ilus ja kaunistab roosa palge omanikku. Kui aga punetus näost enam üldse kaduda ei taha, võib olla küsimus rosaatseas. Ilusa roosi nime meenutava nimega nahatõbi vajab erilist tähelepanu ja palju hoolt.
Vestleme rosaatseast dermatoloog Kanni Vahvik-Heinsooga.

"Rosaatseal võib ilus nimi olla, aga kindlasti ei ole see meeldiv haigus," ütleb dr Vahvik-Heinsoo. "Rosaatsea on väga levinud nahahaigus, mis kulgeb omasoodu ägenemiste ja vaibeperioodidega. Valdavalt põevad seda heledanahalised inimesed." Haigus ilmutab end täiskasvanueas, enamasti 30.?40. eluaastatel.

Esialgu ei pruugi inimene ise midagi erilist märgata, sest haiguse esimesi ilminguid on suhteliselt raske täheldada. "Inimene võib tunda ootamatut õhetust, kergeid kuumahoogusid," märgib dr Vahvik-Heinsoo. Võib-olla naljatatakse sõpraderingis, et küll sinul on ilusad punased põsed. Seejärel jäävad silma üksikud katkenud veresoonekesed, ehk ka mõned punetavad sõlmekesed nahapinnal. "See on eelhaiguslik seisund ja enamik ei peagi seda haiguseks."

Aga ometi just nii hakkab avalduma rosaatsea, mille all näiteks Eestis kannatab ligi 10% elanikest.

Kuidas haigus end ilmutab

Mingil hetkel hakkab igavesti punetav nägu inimesele siiski probleeme tekitama. "Rosaatseat võib kahtlustada siis, kui punetus püsib eeskätt põskedel, ninal, laubal, näo keskosal, mõnikord ka peanahal. Kahjustuda võivad ka silmad, nii silmalaud kui ka limaskest," nendib arst.

Rosaatseal eristame kolme staadiumit. "Esimene ongi veresoonestaadium," ütleb dr Vahvik-Heinsoo. See tähendab, et põskedel ja ninal laienevad veresooned ja on näha punetust. Teises staadiumis lisanduvad nahapinnale juba sõlmekesed või mädavistrikud. Nahk on põletikuline ja võib olla tursunud.

Kolmandas staadiumis on põletikuline seisund ulatuslikum, toimub rasunäärmete tihkenemine, laienevad poorid, tekkinud on naha sidekoe muutus - see on nüüd jäigem, krobelisem. Ehk - nagu arst võrdluseks toob - meenutab nahk munakivisillutist. Raskeimaks variandiks on rinofüümi ehk mugulnina väljakujunemine.

Loe edasi ajakirjast...