Selge silmaga jõuab rohkem

Silmaarst Ingeborg Trofimova
17.09.2008

Mida teha, kui silm on kuiv

Kuiva silma ärahoidmiseks ja leevenduseks annab palju ise ära teha. Kui vaja, saab abi apteegist ja silmaarstilt.

Kes meist pole töö juures või kodus ohanud: jälle on silmad kibedad ja hõõruvad, nagu oleks liiv silma läinud! Hakkab juba närvide ja nägemise peale käima. Vesised teised ka veel!
Mis on lahti? Kas silmad on lihtsalt väsinud või on tegemist kuiva silma sündroomiga? Või hoopis sidekesta- või lauservapõletikuga?
Kuna see kõik langetab töövõimet, mõjutab meeleolu ning segab elu üldse, tuleb kindlaks teha põhjus ja panna arsti abiga õige diagnoos, et õige raviga nendest silmahädadest vabaks saada.

Kuidas kuiva silma ära tunda

Sageli on kuiva silma tunnused sarnased lihtsate sidekestapõletike omadega: silmad kipitavad tihti või on kuidagi karedad ja tahaks neid sagedamini pilgutada; ka kipuvad silmad punetama, on üldse ärritatud, tekitades ebamugavust.
Tüüpiline kuiva silma märk on – uskumatu küll! – suurenenud pisaravool, mis kipub segama eriti siis, kui lähete ruumist välja kargesse õhku või tuule kätte. Tegelikult on see silmade enesekaitse: pisarad peavad katma kuivavõitu sarvkesta eesmise pinna pisaratest kilekestaga.
Teinekord võib olla nägemine ähmane, kuid silmade pilgutamisel (sarvkesta eesmise pinna niisutamisel) tundub, et ähmasus ei olegi enam nii segav.
Ühe sümptomina kaasneb kuiva silma korral silmade kiire väsimine: tekivad arusaamatud ebamugavused nii lugemisel kui ka teleri vaatamisel – rääkimata arvutitööst.
Kõige selle taustal on endal peaaegu võimatu kuiva silma diagnoosida. Ka teiselt sõbralikult küsides: “Mis sa mu silmas näed?”, saate umbmäärase vastuse: “Silm on võib-olla veidi punane.”
Abi tuleb otsida silmaarstilt.

Loe edasi ajakirjast...