Sõberbakterid terviseks

Küsimustele probiootikumide kohta vastab professor Marika Mikelsaar
17.05.2008

Tervis on kõige alus, kui mõtleme õnnest ja õnnelikust elust. Piltlikult öeldes on isa-ema meile eluks kaasa pannud leivakoti – saadud geenidega paremini või halvemini talitleva keha. Kahjuks tuleb mõnel meist palju vaeva näha, et olla terve, teisel aga on mängeldes käes üheksakümnes (!) eluaasta.
Üks hea võimalus tervist hoida on igapäevane tark toitumine. See põhineb biomeditsiinilistel uuringutel, mis põhiliselt selgitavad TERVE inimese toiduvajadusi erinevas elueas, meestel ja naistel, erinevatel rahvastel või erinevates elutingimustes.

Mis on probiootikum
Probiootikum on inimorganismist pärinev elusate mikroorganismide kogum, mis mõjutab soodsalt inimese mikrofloorat ja parandab tema tervislikku seisundit.
Probiootikumid
- parandavad seedimist
- annavad immuunkaitse võõrrakkude vastu
- toodavad keharakkudele vajalikke aineid.

Miks on vaja probiootikume
Teame, et koos meie oma keharakkudega elutseb meis miljardeid mikroobe. Ometi oleme elus ja enamik aega ka terved. Keegi ei kahtle enam selles, et kaaslejatel mikroobidel ehk kommensaalidel on meie kooselus täita olulised ülesanded. Üsna hiljuti jõudsid USA teadlased järeldusele, et see, kas oleme paksud või peenikesed, on seotud meie seedekulgla mikroobide koostisega. Kumba pidi see mõju on – kas inimeselt mikroobidele või vastupidi –, alles selgub. Küll avab see ilmselt varsti uusi võimalusi kehakaalu mõjustamiseks mikroobide seadmisega tasakaalu.
Biomeditsiin on selgitanud, et meie kaaslased-mikroobid ehk kommensaalid
- kaitsevad meid võimaluse piires haigusi tekitavate mikroobide eest
- hoiavad meie immunoloogilise kaitsesüsteemi erksana
- aitavad lõhustada toitaineid, mille tarvis meil endil pole ensüüme (tselluloos taimedest)
- hävitavad kahjulikke, mürgiseid ja mutageenseid, vähki tekitavaid ühendeid
- ja toodavad keharakkudele vajalikke ühendeid (B-grupi vitamiinid, antioksüdandid, polüamiinid, konjugeeritud linoolhape, oomega-rasvhapped, ensüüm laktaas piimatalumatuse vastu jt).

Loe edasi ajakirjast...