Suvetraumade esmaabi

Tekst Riina Reiman
12.06.2011

Suvise elurütmiga annab pärast liikumisvaest aega harjuda. Kui ettevaatlik pole, kipuvad kõikvõimalikud vigastused kergesti tulema. Parem püüda neid ära hoida, kui pärast pikalt põdeda.

Millised on enim levinud suvetraumad ning kuidas pärast õnnetust esmaabi anda, selgitab MTÜ Rahvakoolitus Elu baaskoolitaja ja kiirabivelsker Margit Pärn.

Põrutus ja venitus
Põrutuse ja venituse korral tekib kahjustatud liigese piirkonnas järsk valu, kuid liigutused on võimalikud. Vigastatud koht tursub mõne tunniga ning peagi tekib traumaalale ka nahaalune verevalum. "Kahjustatud liigese piirkonda asetatakse kohe külma ning jäse tõstetakse üles. Kui vigastatud jäset hoida kehast madalamal, võib see turset oluliselt suurendada. Kindlasti ei tohi värskele traumakohale panna soojendavaid geele või kompresse, sest need suurendavad turset samuti. Vigastatud ala seotakse elastiksidemega kinni, aga mitte liiga tugevalt. Viinakompressi tohib teha alles 24 tundi pärast õnnetuse juhtumist," toob Margit Pärn lõpetuseks esile õige kompressi tegemise aja, kuna sageli kiputakse vigastust kohe nõndaviisi ravima.

Nikastus
Nikastus tähendab seda, et liigest ümbritsev liigesekapsel ja seda toetavad lihased on saanud tugevasti venitada. Samuti võivad need osaliselt rebeneda ning siis tekivad ka verevalumid. Margit Pärn ütleb, et kõige sagedamini väänatakse kätt randmest ja jalga hüppeliigesest. Eespool nimetatud vigastuse kirjeldamisele mõeldes järeldab ilmselt igaüks, et nikastuse esmaseks tunnuseks on valu, mis tugevneb liigesele toetudes ja seda liigutades. Vigastatud piirkonda tekib tugev turse.

"Esmaabiks tuleb haige jalg tõsta istumisest kõrgemale padjale ning vigastatud kohale panna peale jääkott. Kui jääd või külmutatud juurvilju kotis pole käepärast, võib jala ka külma vette panna. Külmas tohib hoida jalga 10-15 minutit ning seda valu ja turset leevendavat protseduuri võib korrata tunni aja pärast. Pärast jahutavat protseduuri tuleb vigastatud piirkond fikseerida rõhksidemega," õpetab esmaabikoolitaja ning soovitab lisaks võtta valu vaigistavat tabletti. Kui mõne tunni möödudes valu ei leebu või läheb tugevamaks, tuleb pöörduda arsti poole.

Loe edasi ajakirjast...