Suvine kõrgvererõhkkond
Tekst Arvo Mesikepp, südamearst
21.07.2013

"Ma ei tohi käsi üle pea tõsta," kostab sageli mõne kõrge vererõhuga inimese suust, kui tuleb näiteks kardinaid panna või midagi ülespoole upitada. "Ja kummargil rohida ei saa ma enam üldse," kurdab teine.

Milline ettevaatus on eriti nüüd suvel asja eest ja milline mitte?

Pärast pikka ja väsitavat talve oli ilus teguderohke kevad ja nüüd on loota kaunist suve. Kõigil meil on suured plaanid ning ka hüpertoonikutele pakub suvi rohkesti rõõme. See sisaldab puhkust ja erinevaid ajaviitmisi, kuid ka suviseid tegemisi ja talvest edasi lükatud remonti ning muid töid.

Kui olete ennast korralikult ravinud, kontrollite korrapäraselt vererõhku ja selle numbrid on normi piirides - mitte üle 140/90 millimeetri elavhõbedasammast -, võite mõistlikult teha suviseid töid ja samuti nautida puhkust suvemõnudega.

Madalam töökuhi säästab närve

Kõige tähtsam on see: ärge kuhjake suveks endale lootusetut hulka tegemata töid. Esiteks ei ole keegi suuteline ellu viima kõiki unistusi ja soove - suvel tuleb leida aega ka puhkuseks. Millal siis veel! Teiseks tekitavad lõpetamata tööd ebameeldivat stressi, mis on üks vererõhu tõusu peamisi põhjuseid.

Kellel on aiamaa, ei saa vaadata niisama õitsemist pealt, vaid sõrmed iseenesest kipuvad mulda ja käsi haarab tööriistade järele. Arstina oleks tore öelda, et esmajärjekorras on tervis ja alles siis töö, kuid nii lihtsalt ei saa ennast ega teisi juhendada. Nii et püüan anda mõningaid soovitusi ja teie püüdke neid järgida.

Hommik ja õhtu on askeldaja aeg

Kui on palav ja umbne ilm, püüdke aiatöid teha rohkem hommikuti ja õhtuti. Nii talitavad Vahemere-äärsed inimesed, ja ei ole paha ka meil nende kombel lõuna ajal vilumas kohas puhata. Eks nii toiminud ka meie esivanemad heinaajal: ikka hommikul varakult niitma ja siis pikem lõunapaus.

Kui te näiteks kasvuhoones toimetate palaval keskpäeval, on see kahjulik nii teie kui ka taimede tervisele - kindlasti on seda tööd ja eriti kastmisi õhtupoolikul palju õigem ja mõnusam teha. Loomulikult on veel parem aiatöid eemalt juhatada ja oodata, kuni pereliikmed usinasti kõik ilusaks teevad, ning siis seda ilu ja vilju nautida.

Loe edasi ajakirjast...