Suvised allergiaprobleemid

Tekst Riina Reiman-Männiste
13.07.2010

Kuidas saaks suvest rõõmu tunda allergik-täiskasvanu, kes ülitundlikkuse tõttu putukahammustustele peab näiteks herilaste või mesilaste eest kabuhirmus põgenema? Või kui õiteilu ja heinalõhn muudavad kurgu kähedaks ning toovad pisarad silma? Mitte heldimusest, vaid allergiast. Missugused allergilised reaktsioonid on eluohtlikud ja kuidas nende ilmnemisel toimida?

Ida-Tallinna Keskhaigla (laste)allergoloog Maie Laaniste nimetab kõigi allergikute kaheks põhiliseks probleemiks õietolmu ja putukaid. Õietolmu vallas on kolm lainet. Kõigepealt siis, kui õitsevad kask, sarapuu ja lepp; seejärel jaanipäeva paiku, mil oma maksimumi saavutavad heintaimed; ning kõige lõpuks augustis puju õitsemise aegu. Aga tüütud ja (elu)ohtlikud putukad kiusavad läbi suve.

Piinavad putukad
“Igal pool on selle suve probleemiks sääsed, kuid samuti kihulased, sipelgad, põdrakärbsed – nende torked põhjustavad nahareaktsioone, mis allergilistel inimestel on tunduvalt suuremad ja märksa piinavamad, avaldudes peamiselt tugeva punetuse ning tursena. Kõige raskemaid reaktsioone tekitavad herilased ja mesilased, harvadel juhtudel ka vaablased. Nende hammustuste-järgselt tekkinud ülitundlikkusse võib inimene ka surra, kui abi ei saabu õigeaegselt,” hoiatab dr Maie Laaniste tõsiselt.
“Allergilised reaktsioonid võivad tekkida juba minuti-paari kuni poole tunni jooksul. Tundlikel inimestel põhjustavad allergiat putukamürgis leiduvad ained. Mesilased nõelavad enda kaitseks. Nende nõel koos mürgipõiega jääb inimese organismi ja mesilane ise sureb varsti. Herilased on tunduvalt agressiivsemad (eriti sügisel). Inimest torgates nemad oma nõela ei kaota ja seetõttu võivad sutsata korduvalt.”

Putukaallergia diagnoosimine ja immuunteraapia
Kui inimesel on kahtlus, et tal võib esineda putukaallergia, siis näiteks ülitundlikkust mesilase ja herilase suhtes on võimalik kindlaks teha ning ka ravida. “Eeskätt on selline testimine ja ka ravi vajalik mesinikele, kes paratamatult peavad nende putukate seas viibima. Kõigepealt tuleb minna perearsti või allergoloogi juurde, tema võtab patsiendilt anamneesi, vajadusel saadab allergilistele nahatestidele või määrab spetsiifilise IgE vereseerumist,” soovitab dr Laaniste.
Spetsiifiline immuunteraapia on mõeldud eeskätt inimestele, kellel on esinenud raskeid üldreaktsioone ja kes näiteks oma töö tõttu ei saa välistada kokkupuudet mesilaste ega herilastega. Ravi käigus süstitakse patsiendile mesilasmürgi nõrku lahuseid. Tasapisi annust suurendatakse. Ravi tulemusel nõrgenevad organismis allergilised reaktsioonid.

Loe edasi ajakirjast...