Täppidega nakkushaigused

Tekst Riina Reiman
12.08.2011

Ärge kartke, see lugu ei viita mingitele haiguspuhangutele. Hoolimata pidevast selgitustööst vaktsineerimiste vajalikkuse teemal, leidub siiski neid, kes peavad ohutumaks kaitsesüstimistest loobumist. Selgitame nakkushaiguste tõelist palet nii suurtel kui ka väikestel.

Dr Epp Evard Tallinna Munitsipaalperearstikeskusest alustas tööd lastearstina ning alles hiljem koolitas end peretohtriks. Sellest lähtuvalt on tal põhjalik ülevaade sellest, kuidas põevad nakkushaigusi lapsed ja täiskasvanud. Nii need, kes on vaktsineeritud, kui ka need, kes on õigemaks pidanud just läbipõdemist.

Tuulerõuged
See on nakkushaigus, mille vastu tehtav vaktsineerimine ei kuulu vaktsineerimiste kalendrisse. Dr Evard soovitab vaktsineerida nõrgestatud immuunsüsteemiga imikuid ja väikelapsi - neid, kes põevad raskeid kroonilisi haigusi. Tavalise immuunsüsteemiga lastel soovitab peretohter nakkuse eelkoolieas läbi põdeda.

"Tuulerõugete peiteperiood on väga pikk - 21 päeva. Enamasti haigestuvad väikelapsed ja ka eelkooliealised, kuid nakatuda võivad ka koolilapsed. Väikelastel kulgeb haigus kergelt: katarrinähud, väike palavik ja lööve ehk punetavad villid, mis sügelevad ja saavad alguse pea piirkonnast. Alati tuleb vaadata juuste alla: kui seal on villid, siis pole kahtlustki, et tegemist on tuulerõugete, mitte mingisuguse allergiaga. Lööbimine kestab tavaliselt viis päeva ning siis tekivad villidele koorikud," kirjeldab perearst tuulerõugete kerget vormi, mille korral koorikuid puhastatakse saialilletinktuuriga. Väga heaks desinfitseerijaks on briljantroheline, eriti siis, kui koorikud kipuvad mädanema minema. Villide ja koorikute puhastamisega peab olema väga hoolas, sest tuulerõugete puhul on oht eluaegsete armide tekkeks. Nägu on kõige tundlikum ja armidele vastuvõtlikum piirkond. Dr Evard peab väga tähtsaks, et ville ega koorikuid ei kratsitaks, piinavast sügelemisest hoolimata.

"Mõnel aastal on tuulerõugeviirus väga aktiivne ja agressiivne ning esinevad raskemad haigusvormid, samal ajal on aastaid, mil viirust küll esineb, aga põdemine toimub palju kergemini. Raskemini põevad allergikud. Eriti hullult põetakse tuulerõugeid täiskasvanueas, mil haigus tekitab raskeid tüsistusi (kopsupõletik, peaajupõletik, mädainfektsioon) ning võib võtta eluohtliku pöörde." Just sellepärast soovitab perearst tuulerõugeid põdeval täiskasvanul, kellel on lööbimine väga laiaulatuslik, suured peavalud ja kõrge palavik, pöörduda arsti poole, kuna on olemas viirusevastane tablettravi.

Tuulerõuged on viirushaigus, mis tähendab, et nakatuvad korraga paljud lapsed. Üksikutel juhtudel, kui tuulerõugeid on põetud beebieas, mil immuunsus pole veel täielikult välja kujunenud, või on haigus kulgenud väga kergelt, ei pruugi tekkida eluaegne kaitse. Seda, kas tuulerõugeid on kunagi põetud või kas eluaegne immuunsus on tagatud, saab teada vereprooviga antikehi määrates.

Loe edasi ajakirjast...