Tervis vajab rauda

Eha Laanepere, SLÕL
04.12.2006

Rauavaegusaneemia on kõige sagedasem toitumisega seotud haigus maailmas. Kui põhjus on teada, pole sellest raske jagu saada, kinnitab perearst Iris Koort.

Väsimus või mäluhäired võiva kimbutada muuhulgas ka rauapuuduse tõttu.
Rauapuudusaneemia on kehvveresuse sagedasim vorm, rahvakeeli nimetatakse seda ka kehvaks vereks. Aneemia ehk kehvveresus tekib siis, kui veres on liiga vähe hemoglobiini. Hemoglobiin on aine, mis kannab erütrotsüütides ehk vere punalibledes hapnikku kudedesse laiali. Selle hapnikukandja moodustamiseks on vaja rauda. Kui seda toidus napib, siis ei suuda luuüdi piisavalt toota punaliblesid – vähenevad nii nende hulk, mõõtmed kui ka hemoglobiinisisaldus. Lisaks hemoglobiini tootmisele taastab raud kudesid ning tagab keemiliste ühendite aktiivsuse ajus ja immuunsüsteemis.

Rauapuudus teeb vere kehvaks
Kõige sagedasem aneemia põhjus nii maailmas kui ka perearsti kogemuse järgi on rauapuudus. Ja kõige tüüpilisem rauavaegusaneemia põdeja on vererohkete menstruatsioonidega naine. Rauavaegusaneemia põhjusteks ongi tavalisest suurem rauakaotus veritsuse või verejooksu tagajärjel, liiga vähe rauda sisaldav toit ning raseduse ajal, imiku- ja puberteedieas suurenenud rauavajadus.
Naistel peaks koos menopausi saabumisega rauavaeguse oht mööda minema, kuid elu on näidanud seda, et sel ajal kimbutavad neid müoomid, mis võivad samuti veritseda ja rauavarusid hävitada.
Organismi rauavarusid hävitavad ka sisemised verd immitsevad haavad, näiteks maohaavandid. Kui sisemine verejooks on väike ega anna endast valuga märku, siis võib nii haigus ise kui ka rauapuudus varjatuks jääda. Nii juhtus ühe noore mehega, kes jõudis oma perearsti juurde alles siis, kui enam purilaua peal püsti ei seisnud. Tuli välja, et tal oli suur veritsev maohaavand, mis polnud valutanud ning oli seepärast diagnoosimata. “Hemoglobiinitase oli tal kohutavalt madal – alla 50, normaalselt on see 140–150. Kui talle otsa vaatasid, oli ta nii kahvatu, et paistis lausa läbi,” meenutab dr Koort. “See, kui kaua keegi rauapuudusele vastu peab, sõltub ka taluvuslävest. See noormees kuulus nende hulka, kes on asendamatud nii tööl kui ka kodus, seepärast püsis ta viimse võimaluseni rivis.”

Taimetoitluse pahupool
Riskigruppi kuuluvad taimetoitlased, kes ei võta punast liha suu sisse. Rauda saab küll ka spinatist ja teistest rohelist värvi köögiviljadest, kuid organism suudab sealt omastada vaid 5 protsenti. Vegetariaanid, kes soostuvad sööma muna ja piimatooteid, saavad rauda ka neist. Dr Koortil ongi väike mure perekonna pärast, kus liha ei söö vanemad ise ega anna seda ka lastele. Perearst hoiab neil silma peal ja kirjutab vajaduse korral rauapreparaadid välja.
Kui imikut hoitakse üle kuue kuu ainult piima peal ega hakata lisatoitu andma, siis võib tal tekkida aneemia. Dr Koorti sõnul tuleb seda nüüd juba harva ette, sest nii pere- kui lastearstid rõhutavad emadele lisatoidu andmise vajadust. Kui mõni ema seda siiski ei tee, annavad aneemiast märku imiku kahvatu väljanägemine, nahaprobleemid ja loidus.
Koolilastel avaldub rauavaegusaneemia tavaliselt tähelepanu- ja mäluhäiretena ning sagedasema haigestumisena hingamisteede viirustesse. Koolilaste toitumine võib muutuda ühekülgseks ja rauavaeseks näiteks siis, kui kooli puhvetis pakutakse vaid friikartuleid, krõpse, saia, limpsi. Kui lapsel on valida, kas süüa söögivahetunnil maksakastet või osta saiakesi, siis sageli ta ostabki saiakesi. “Puhveti võiks väikeste laste söögivahetunniks üldse kinni panna,” leiab perearst.
Rauavaegusaneemiat saab kindlaks teha vereanalüüsiga. Kõik, kellel on rauapuudusele viitavaid sümptomeid, võiks lasta perearsti juures vereproovi teha.
Organism võib vaikselt rauapuudusega kohaneda, nii et tüüpilised sümptomid ja hemoglobiinitaseme langus võivad avalduda alles siis, kui hapnikupuudus on juba väga suur.
Kui hemoglobiin on juba väga madal, siis ei maksa ainult toidust saadava raua peale lootma jääda, alustada tuleks kindlasti tõhusa rauatabletikuuriga. Iris Koort juhib tähelepanu seigale, mida enne rauatablettide ostmist peaks teadma. Nimelt on apteegi käsimüügis saada ainult kahevalentsed rauavaegusravimid, mille puudus on selles, et need võivad sagedamini tekitada kõrvaltoimeid – iiveldust ja kõhukinnisust.
Paremini talutavad on kolmevalentsed rauavaegusravimid. Paraku on need saadaval ainult retseptiga. Kes pelgab eelnimetatud kõrvaltoimeid, küsigu retsepti arstilt, ärgu ostku rauatablette käsimüügist.

Esmapilgul sarnased, põhjustelt täiesti erinevad
Telliskivi Perearstide perearst Iris Koort on tähele pannud, et vahel peetakse kehvveresuseks ka leukeemiat, aga see on hoopis raske vähivorm, mis toob kaasa valgeliblede vohamise veres.
Aneemia ehk kehvveresus on selle kõrval parema prognoosiga haigus ja enamasti ravitav.
Kõik, kellel on rauapuudusele viitavaid sümptomeid, võiksid lasta perearsti juures vereproovi teha – see näitab rauapuuduse ära juba siis, kui hemoglobiin pole veel jõudnud madalaks minna

Loe edasi Kodutohtrist