Tervisenäitajad ei peagi alati piiridesse mahtuma

Tekst Riina Reiman-Männiste
16.11.2009

“Minu kolesterool on nii kõrge, et arstide sõnul vajaksin haiglaravi. Ometi tunnen end suurepäraselt, käin tööl ega kurda millegi üle,” imestab noor ja ülisale naine, kes on eeskujulik taimetoitlane, ei tarbi rasvu ega magusat. “Millest siis niisugune tulemus?!”

“Meile tambitakse kogu aeg pähe, kui madalad peavad kõik väärtused olema. Alati uuritakse neid asju, mis on halvad. Kõige jaoks, mis vajab ravi, saab müüa ka mingeid tooteid. Siin tekibki konks,” arvab Lauri Laas, perearst ja Üleriigilise Perearsti Nõuandetelefoni 1220 arst-projektijuht. “Näiteks veresuhkru ja kolesterooli puhul uuritakse, mida kõrge näit toob, kuna seal on võimalik midagi müüa. Tegemist on turundusstrateegiaga. Kõrgetel väärtustel on omad riskitegurid ja neid on vaja vähendada. Uuemad uuringud aga kinnitavad, et alati ei peagi veresuhkrut, kolesterooli ja vererõhku rangelt raamidesse suruma.”

Kolesterool
Dr Laasi sõnul on kolesterool rakuseinte oluline koostisosa, milleta ei saaks rakk talitleda. Organismi eksisteerimiseks on olemas teatud nivoo. Tüsistuste oht suureneb kindlast piirmäärast. Kui halba kolesterooli ehk madala tihedusega proteiini on liiga palju, on see soodne pinnas ateroskleroosi ehk veresoonte lupjumise tekkeks. “Seoses sellega suureneb risk haigestuda südame-veresoonkonna haigustesse. Kui kolesterooli langetada, siis ühest küljest vähendatakse teatud haiguste tekkimise riskivõimalusi, aga samas pannakse ühe riski vähendamise nimel pidur peale kogu organismi toimimisele. Võit on ainult selles, et hoiame ära teatud haiguse tõenäosuse,” selgitab Lauri Laas probleemi mõlemat tahku.

Kolesteroolinäidud
Väga heaks näitajaks loetakse kolesterooli, mis on 5 ja allapoole. Enam-vähem normis, kuid siiski üle piiride on näit 5–6,5. Dr Laas usub tõika, et iga organism on väga individuaalne, mistõttu alati pole vaja kolesterooli kohe alandada.

Loe edasi ajakirjast...