Toitu ajule, tuge mälule

Proviisor Maija Tressum
17.04.2008

Terve inimene ei vaja tähtsate asjade üleskirjutamiseks märkmikku, sest hea tervis tagab enamasti ka hea mälu. Et mälu ei streigiks ega halveneks, tasub teda toita ja vajadusel turgutada nii looduslike vahendite kui ka apteegis müüdavate toidulisanditega.

Mälu täpset toimimismehhanismi veel ei tunta. Seega pole ka väga tõhusaid võimalusi mäluhäirete raviks, küll aga saab aju toimimisjõudu ja närvirakke nii eluviisi kui ka ravimite abiga hoida ning turgutada.

Mäluehituse nurgakivid

Letsitiin on inimese keharakkude koostisosa, mida läheb vaja rakkude ülesehituseks ja normaalseks ainevahetuseks, sealhulgas rasvade ainevahetuseks. See aine mängib väga tähtsat osa ajurakkude toitumises ning seeläbi parandab aju funktsioone ja mälu. Letsitiin on ka ilumaailmas auväärsel kohal, kuna aitab parandada naha üldseisundit ja kaitseb juuste väljalangemise eest.
Terve organism toodab ise letsitiini kuni täiskasvanuks saamiseni, siis aga hakkab tootmisjõudlus alanema ja vananedes ei suuda organism end oma toodetava letsitiiniga piisavalt varustada. Sel juhul on igati mõistlik saada vajalikku ainet lisaks õigesti valitud toidust ja toidulisanditest. Letsitiinipuudus on probleem eelkõige nendele, kellel on ühekülgne menüü – seda tasub arvestada niihästi dieedipidajal kui kõigil vanemas eas inimestel.
Letsitiini looduslik allikas on sojaõli.
Apteegis on retseptivabalt müügil letsitiinikapsleid ja graanuleid paljudelt erinevatelt ravimitootjatelt. Kapsleid tuleks tarvitada hommikul enne sööki või lisada graanuleid toidule, järgides pakendil olevat õpetust.
Et parandada lühiajalist mälu, tasub süüa piisavalt B-rühma vitamiine sisaldavat toitu või tarvitada B-kompleksvitamiini preparaate ning võtta lisaks letsitiini kas graanulite või kapslitena, niihästi puhtalt kui ka preparaadis sisalduvate lisanditega. Ajutegevust ja mälu toetavad koensüüm Q10, tsink, seleen ning magneesium.
Inimorganism, sealhulgas veresoonkond, närvirakud ja aju vajab E-vitamiini, mis hoiab töökorras veresooned ning pidurdab ateroskleroosi teket ja vananemist. E-vitamiini vaeguse korral tekivad närvisüsteemi häired kuni kahjustusteni.
Nimetatud ainete vajalikkust arvestades on ravimitootjad loonud hulganisti kombineeritud preparaate, kus letsitiinile kui põhikomponendile on lisatud kas E-vitamiini, B-grupi vitamiine ja/või eraldi foolhapet jm. Sellise koostisega toidulisandid aitavad organismi tervikuna hoida terve ja tugevana.

Õppimine hõlpsamaks
Pingelise õppetöö ja eksamite ajal, mil aju vajab kosutavat toitu, võib abiks olla looduslik preparaat, mis sisaldab glutamiinhapet ja sojaletsitiini. Glutamiinhapet vajatakse ajukoore ja kesknärvisüsteemi ehituseks ning mõlemad ained osalevad aju ainevahetuses. Kui suureneb eneseväljenduse ja keskendumise vajadus, on tarvis tõsta õppimis- ja töövõimet ning parandada mälu, võib kasutada toidulisandit, mis sisaldab neid aineid kontsentreeritud kujul. Vastav toidulisand sobib kuurina nii lastele, noorukitele kui täiskasvanutele, toime avaldub paari-kolme kasutusnädala järel. Nimetatud toidulisandit sobib kasutada ka diabeetikutel.
Neile, kes valmistuvad eksameiks või tegelevad erialase täiendõppega, sobib tõhusa toimega
toidulisand, mille paljude komponentide koosluses on fosfatidüülseriin, koensüüm Q10, oomega-3 rasvhapped ning hulk ajule vajalikke vitamiine, mikroelemente ja aminohappeid. Selle koostisega toidulisand aitab vaimset töövõimet maksimaalselt säilitada ning toetab ka emotsionaalset stabiilsust.

Loe edasi ajakirjast...