Tujukad tarkusehambad

Tekst Riina Reiman-Männiste, Kristo Ivanov
17.01.2009

 Mis vanuses peavad suus olema tarkusehambad? Miks mõnel lõikuvad need hooti, valudega ja lausa mitme aasta jooksul? Mis saab siis, kui tarkusehambad ei tahagi korralikult lõikuda? Kui ohtlik või ohutu on tarkusehammaste väljatõmbamine? Millal on seda vaja teha?

Viru Hambakliiniku hambaarst Kristo Ivanov tunnistab, et vastuvõtu jooksul tõmbab ta vähemalt paaril-kolmel patsiendil mõne tarkusehamba välja. “Ei, ei, ma ei tee seda viitsimatusest katkist hammast ravida!” naerab tohter südamest minu oletuse peale. “Tänapäeval on seisukoht, et katkised ja põletikulised tarkusehambad, mida ei saa korralikult ravida, on tervele organismile palju ohtlikumad kui nende väljatõmbamise protseduur.”

 

Mis on tarkusehambad

“Täiskasvanutel on kuni 32 hammast. Tarkusehambad lõikuvad suhu kõige hiljem hambakaare viimasteks hammasteks ehk kolmandateks purihammasteks. Suhulõikumise aeg on enamasti 16–25 aasta vanuselt. Tõenäosus, et tarkusehambad pärast 25. eluaastat ise suhu lõikuvad, on väike, kuid siiski olemas. Enamikul inimestest on 4 tarkusehammast: 2 ülalõuas ja 2 alalõuas. Samas võivad tarkusehambad kas üldse puududa või olla osaliselt puudu. Mõnel inimesel võib neid olla ka rohkem kui neli. Seda esineb suhteliselt harva,” ütleb Kristo Ivanov, kes alles hiljuti lasi endalgi ühe tarkusehamba välja tõmmata.

Miks meil on tarkusehambad?

Palju on juureldud selle üle, miks meil on üldse tarkusehambad ja miks nende suhulõikumine peab olema nii vaevarikas. “Et sellele küsimusele vastust saada, on teadlased välja pakkunud järgmise hüpoteesi: kauges minevikus, kiviajal, mil inimese toiduvalik ei koosnenud töödeldud produktidest nagu tänapäeval ning tuli närida toorest liha, puuoksi, taimejuuri jne, said hambad juba üsna varakult kahjustada ning selle tulemusena tekkis suuõõnde vaba ruum uute hammaste lõikumiseks. Neid sai juba kaotatud hammaste asemel efektiivselt kasutada. Kuid kaasaegse inimese toitumusharjumused ning sellest tulenevalt ka lõualuude anatoomia on koopainimese ajast muutunud,” selgitab tohter Ivanov miks tarkusehambad ei taha enam paljudel inimestel hambakaarde ära mahtuda, tekitades nii rohkem probleeme kui kasu.

 

Loe edasi ajakirjast...