Tuule ja vee jõul

Tekst Viivi Variksaar
21.12.2007

Tuulest ja veest, teab ju igaüks, tuleb elektrienergia, mille jõul käib tänapäeval vaata et kogu elu. Aga kõik ehk veel ei tea, et tuul ja vesi annavad inimesele ka sisemise energia ja elujõu. Vana-Hiinas oli feng (e. k tuul) shui (e. k vesi) õpetus energia liikumisest ja selle korrapärast, mis mõjutab kogu meie elu.

Vanadel eestlastel algas jõuludeks ettevalmistumine novembri alguses hingede ajal – oldi kodus, tehti tubaseid töid, lauldi vaikseid laule, meenutati siitilmast lahkunuid. Pimeda aja tähtsaim puu polnud siis kuusk, vaid hoopiski kask, millega tuuseldati kodus, pühiti üle laed ja põrandad, aeti vana ning väsinud energia välja ning tehti ruumi uuele energiale. Uueks aastaks valmistumine, pimeda aja lõpu ja valguse ootamine oli pikk protsess, mille haripunkt langes tavaliselt pööripäevale. Siis toodi tuppa õled, soojus ja puhas energia, mis sümboliseerisid uue eluetapi algust ja lõid mõnusa kodutunde.
Aga jah, tol ajal ei hakanud igal pool juba novembrikuust peale kõlama lõbusad jõululaulukesed ega pakutud allahindlusi asjadele, millest paljutki üldse ei vajata.
Kuidas tuua jõulude ajaks tuua tuppa peamiselt head energiat, sellest räägib diplomeeritud geobioloog ja feng shui koolitaja Siret Seeder firmast Seeder Konsultatsioonid.
“Jõulud pole mu lemmikpühad,” tunnistab Siret ausalt. “Jõulude ajal peaks jätkuma aega maha istuda ja oma elu üle järele mõelda. Aga kõik on hoopis vastupidi: üks kiirus ajab teist taga, lastel on üks kontsert teise järel ja pead igale poole jõudma. Oma töös tuleb ka otsad kokku tõmmata. Kui ma ükskord saan istuda ja rahulikult mõelda, on tavaliselt juba 26. detsember.”
Küsimus – kuidas veeta jõulud rahulikult? – tõstatub pea igas peres igal aastal.

Kuhu panna kuusk?
Feng shui on palju vanem kui ristiusk ja sel õpetusel pole mingit pistmist ei jõulude ega kuusega, ometigi võib seda ära kasutada näiteks kas või kuusepuu tuppatoomisel. Kuusele õige koha otsimine on põnev mäng, millest saab osa võtta kogu pere ja mis aitab kodus jõulutunnet luua.
Kui on soov, et suhted pereliikmete ja sugulaste vahel paraneksid, siis asetage kuusk perekonna tsooni – toa sissepääsust vasakule.
Kelle jaoks on tähtsamad armusuhted, suhted sõprade ja töökaaslastega, siis seisku kuusk toa kõige kaugemas paremas nurgas ehk suhete tsoonis.
Kui on eesmärk valmistada rõõmu lastele või gümnaasiumi lõpetama hakkav laps ei tea, mida oma eluga peale hakata; kui peres on probleeme lapsesaamisega, siis on kuuse parim koht sissepääsust paremal loovuse tsoonis.
Kel on tõsine plaan järgmisel aastal oma majanduslikku olukorda parandada, peaks leidma jõulupuule koha toa kõige kaugemas vasakus nurgas, riputama selle külge punaseid linte, kulda ja karda, kuldsesse paberisse mähitud kullakarva münte.
Kes arvab, et temast ei peeta piisavalt lugu ja tal on plaan oma renomeed tõsta, siis on kuuse õige koht sissepääsu vastas.
Need õnnelikud, kel on piisavalt ruumi ja saavad endale lubada luksust paigutada kuusk lausa keset tuba, võivad loota, et kõik nende soovid, mis salajases südamesopis kantud, saavad täidemineku nimel tasapisi toetust.
Kes ei taha üldse kuuske tuppa tuua ja kes peab puu mahavõtmist jõulutunde nimel puhtaks raiskamiseks, võib samad rituaalid läbi viia oksaga.
Moodi on läinud osta potti istutatud kuusepuu ja need, kes ei unusta teda kasta ka siis, kui pott on rõdule tõstetud, võivad kevadel kuuse kas või metsa istutada – üks puu jälle päästetud. Tähtis pole mitte kuuse suurus, vaid värske energia, mis temaga koos koju tuuakse.

Edasi loe ajakirjast...

Sarnased artiklid