Ultrahelist nõelteni välja

Tekst Üllar Ende Foto 123rf
04.03.2014

Kas ultraheli aitab ka kukekannuse vastu? Kumb mõjub paremini, kas käsi- või elektrimassaaž? Kelle kätte usaldada end nõelraviks? Selgitab Põhja-Eesti regionaalhaigla taastusravikeskuse ülemarst Maret Tammeka.

 

Eelmises Kodutohtris oli juttu magnetravist, mis aitab näiteks liigesevigastuse järel turset ja verevalumit kahandada ning ka liigesepõletikku leevendada. Enamikule toob magnetravi leevendust, kuid on väike osa neid, kes ei saa sellest mingit kergendust või asi läheb hoopis hullemaks.

Peale selle on hulk teisigi ravivõtteid, sealhulgas ultraheli, elektrimassaaž ja nõelravi.

 

Hästi tugeva toimega

Ultraheliuuringut on küllap meile kõigile tehtud. Ultraheliga aga saab ka ravida.

"Ultraheliravi on helilainete mikromassaaž, mille puhul lainete sagedus on väiksem kui ultraheliuuringul. Muidugi on ka teraapiaaparaatidel endil erinevad sagedused, rääkimata sellest, et võimsust saab erinevate haiguste puhul valida," selgitab dr Maret Tammeka.

Taastusarst ütleb, et ultraheli on üks tugevama toimega füüsikalise ravi võtteid üldse, ka magnetraviga võrreldes. Kui magnetravi ei tohi kindlasti teha siis, kui on südamestimulaator, siis ultrahelil on rohkem vastunäidustusi. "Näiteks kõikvõimalikud uudismoodustised, rääkimata sellest, kui on pahaloomuline kasvaja. Kui ka kasvaja on healoomuline, siis sellesse piirkonda ultraheliravi küll tegema ei peaks."

 

Kukekannus saab vatti

Et ultraheli on tõhusa toimega, siis proovitakse sellega ravida ka kukekannust ehk kanna eksostoosi. "Kukekannus on väga paljude inimeste probleem, kuid head ravitulemust pole kerge saavutada. Kannaluule kinnituvale kaltsifitseerunud sidekoele toimides on ultraheli sageli vaevusi vähendanud, aga selle kohta, mis tegelikult toimub, puuduvad uuringud."

Mida kogemus näitab? Dr Tammeka on ka ise püüdnud hädalistel ultraheliga kukekannust taltsutada, ent see protseduur üksi on aidanud väheseid.

"Siin tulevad peale füsioteraapia appi ka tallatoed, kannakaitsed ja -pehmendused – seega kombineeritud ravi, lisaks sobivate jalanõude valik.

Kukekannuse puhul on väga tähtis nõustamine. Kui seda oskuslikult ja just seda inimest silmas pidades teha, siis on ka abi. Kõne alla võivad tulla kehakaaluprobleemid. Kui on väga suur ülekaal, mängib see kukekannuse puhul oma osa. Siis tuleb täpsemalt rääkida dieedist, leida üles kõige olulisem punkt, mille vastu on inimene senini eksinud või pole seda lihtsalt teadnud, ja saabki kätte teeotsa, kuidas oma kaalu mõjutada. Nii tekib stiimul, et see on võimalik ja asi läheb oluliselt kergemini edasi." Mida napimalt kilosid kukekannusega kannale rõhub, seda vähem ta endast märku annab.

 

Loe edasi ajakirjast...