Uni mõjutab tööindu

Tekst Tõnu Vare
17.08.2008

Unetus on tänapäeval üks levinumaid terviseprobleeme. Hiljutise terviseuuringu andmetel kaebab 26% Eesti täiskasvanud elanikkonnast vähemalt ühe unetusesümptomi üle sageli või pidevalt. Uuringud näitavad, et une kvaliteedist oleneb töövõime ja soorituste täpsus.

Krooniline unetus on muutunud kogu maailmas tõsiseks probleemiks, mis juba hakkab igapäevatööd segama. Washingtonis tegutsev tervishoiufond American Sleep Foundation selgitas ulatusliku uuringuga, et enam kui veerand (26% küsitletuist) täisealistest ameeriklastest saab unevajaduse korralikult täis magada vaid mõnel ööl kuus. Ligi veerand (24%) oli neid, kes magasid une täis paaril ööl nädalas.
Uuringud näitavad, et unenappus nõrgendab töövõimet ja võib olla sooritusvigade põhjus.

Uni läinud vastu esmaspäeva
Töötajate värbamisfirma Monster küsitlus näitas, et kolmveerand eurooplastest ja ameeriklastest kannatavad unetuse all just ööl vastu esmaspäeva, mil algav töönädal paneb muretsema. Soomlaste seas oli niisuguseid töötegijaid koguni 87%. Töönädala lähenemine tekitab stressi ning unetust ungarlastel, inglastel ja ameeriklastel. Hoopis paremad on asjalood hispaanlastel, taanlastel ja norralastel. Kogu nädala kestel vaevleb unepuuduse käes 42% küsitletutest (Soomes oli see protsent veidi suurem – 43). Küsitlus viidi läbi 23 riigis ja vastajaid oli 24 tuhat.
Soome uneuurijad ütlevad, et unetus on neil muutunud lausa rahvuslikuks taudiks, mis toob aastas kaasa kahjusid ligi miljardi euro ulatuses. Raha nõuavad haigestumised, tööõnnetused, tootmisvead ja -kahjud. Unetus on suur risk eelkõige vastutavatel ametikohtadel töötavatele spetsialistidele ja tööjuhtidele.
Unetuse probleemidele spetsialiseerunud Soome arst Kari Kaukinen ja rahvatervisekeskuse uurija Erkki Krohnholm soovitavad unetuse vastu võidelda tervete eluviisidega. Tervislik toitumine ja vajalikul määral liikumine on head abimehed.
Samas tekitavad pingelised tööpäevad stressi ja vaimset koormust, majanduse heitlikkus ärevust ja ebakindlust. Neid aitaksid leevendada asjaoludest rääkimine pereliikmete ja töökaaslastega – tänapäeval on rääkimine kuld, mitte hõbe!
Varem soovitati võtta enne magamaminemist väike naps, kuid viimasel ajal on alkohol soomlaste jaoks niigi suur probleem ja seda “relva” ei soovitata. Ka seks aitavat hea une tuua, kuid sellega on irvhammaste sõnul saadavusprobleeme.
Arstid ei soovita unerohtu võtta, sest sellest võib jääda sõltuvusse. Eriti hull on asi siis, kui unetablette võetakse juba neljal õhtul nädalas.
Rahvatervisekeskuse spetsialistid on seisukohal, et iga inimene peab ise teadma oma suutlikkust ja vastupanuvõimet. Tark töötaja seab oma tegevused prioriteetidena paika, kuigi see on justkui kassi ja hiire mängimine ülemusega.
Soomes on unevaevuste leevendamiseks hakanud veekeskused pakkuma kursusi, kus õpetatakse magamajäämist ja õiget magamist.

Loe edasi ajakirjast...