Vähirisk peidus pakendites ja kosmeetikas

Tekst Katrin Sak, toitumisonkoloog
21.12.2013

Meie ümber leidub rohkesti tehiskemikaale, mis võivad anda tõuke vähi tekkele. Täielikult ei õnnestu meil nendest kehavõõrastest ainetest pääseda, kuid targalt talitades saame kasvajaohtu ise kahandada.

Hormonaalne süsteem juhib kogu meie organismi tööd: alates kasvu, arengu ja ainevahetuse, sootunnuste tekke ja paljunemise korraldamisest kuni unemustri, tujude ja stressitaluvuseni välja. Sellise süsteemi tasakaal on äärmiselt tähtis, sest juba väikesedki kõikumised hormoonide tasemes mõjutavad olulisel määral organismi kui terviku normaalset toimimist. Just seepärast on paljud hormoonitalitlusse sekkuvad tööstuslikud kemikaalid muutunud kogu inimkonna tervisele üha suuremaks ohuallikaks.

Elu tehiskemikaalide pidevas mõjualas

Paljud tehisühendid on organismi sattudes võimelised matkima või muutma kehaomaste hormoonide tegevust. Selliste ainete päritoluallikaid on meie ümber tohutult ning tahes või tahtmata puutume nendega iga päev kokku. Näiteks on need mõned plastid, lakid, konservipurgid, taimekaitsevahendid, säilitus- ja pesuained või kindlad ravimid. Tegemist on kehavõõraste ainetega, mis avaldavad kahjulikku mõju nii inimestele endile kui ka nende järeltulijatele. Kokkupuuted selliste ühenditega võivad põhjustada nii viljakusprobleeme kui ka hormoonsõltuvate kasvajate arengut. Siinjuures on paradoksaalne see, et enamik nendest ainetest ei ole sugugi loodud hormoonsüsteemi mõjutama, vaid kahjulikud kõrvaltoimed on ilmnenud sageli alles aastakümneid hiljem. Paljude tervist kahjustavate kemikaalide tootmine ja kasutamine on seejärel küll keelustatud, kuid nende toime on jäänud keskkonda püsima.

Enamik hormoonaktiivseid tehiskemikaale on nn ksenoöstrogeenid, mis tähendab, et need mõjutavad naissuguhormoonide ehk östrogeenide taset ja normaalset kehaomast toimimist. Vastavate ainetega puutume kokku nii toiduallikate, majapidamistarvete kui ka kosmeetikavahendite kaudu, kusjuures nende tarbimine on aktiivsem just linnastunud piirkondades ja sageli ka jõukamate inimeste hulgas.

Teame hästi, et kindlates piirides on östrogeenid inimese tervisele eluliselt vajalikud ja kasulikud, ent kui organism saab neid liiast, avalduvad naissuguhormoonide vähkitekitavad omadused.

Loe edasi ajakirjast...