Vaimne tervis - tõhus vitamiin viiruste vastu
Tekst Esme Kassak
21.10.2013

Võiks arvata, et kui seljataga nii soe ja nii palju maitsvaid marju täis suvi nagu tänavu, siis ei kimbuta ükski külmetushaigus. Tegelikkuses pole isegi suvel keegi kaitstud tüütu nohu, kipitava kurgu või ebameeldiva köha eest, sest viirushaiguseid võib põdeda aasta läbi. Kõik taandub organismi kaitsejõule, märgib perearst Svea Rosenthal ning annab nõu, kuidas viirustele vastu seista.

Alustuseks pöörab omanimelist perearstikeskust juhtiv Svea Rosenthal tähelepanu sellele, kust viirushaigus saadakse. "Need viirused ja bakterid on meil ka organismis. Kui organismi vastupanu nõrgeneb, siis võivad viirused ja bakterid samuti aktiveeruda, ilma et peaksime mõnelt teiselt inimeselt haiguse saama," selgitab ta ja toob näiteks, et ühissõiduki kasutamise või poodi mineku hirm võib olla seega täiesti asjatu. Kui organismi vastupanuvõime on piisavalt tugev, siis inimene ka ei haigestu.

Selle kohta aga, kuidas ja millega immuunsüsteemi tugevdada, nii üheseid vastuseid pole, vähemalt mitte teaduspõhiseid. "Päevakübara kohta öeldakse, et see annab efekti umbes seitsmeks päevaks, aga tõenduspõhisust sel samas ei ole. Sama kehtib idamaades palju uuritud küüslaugu kohta. Mida me saame kindlalt ise teha, on vaimse tervise hoidmine," räägib perearst. Tõepoolest, igal sügisel algavad koolid ja lasteaiad, tööl taastuvad puhkusejärgselt tavapärased rütmid ning peaaegu niisama kindlalt on platsis vähem või rohkem kimbutavad viirushaigused. Vahest saab midagi ära teha, kui oma töine koormus kriitiliselt üle vaadata?

Leia õiged rütmid

Rääkides sellest, kuidas töö, pere ja puhkuse vahel õige tasakaal leida, toob Svea Rosenthal näite oma viiendas klassis õppiva lapselapse värskest tarkusepagasist. Loodusõpetuse õpikust leidis tema terane silm järgmise lause: "Inimese tervis oleneb palju tema enda valikutest, sealjuures sellest, kuidas ta endasse suhtub". Eestlased on hingelt maksimalistid, tõdeb dr Rosenthal. "Meil on sassis öö- ja päevarütmid, söömise- ja puhkuserütmid. Ometi kogub inimene kõige rohkem energiat just õigest toidust, valgusest ja piisavast unest."

Loe edasi ajakirjast...