Kas kodukeemia võib olla ohuks perekonna mudilastele või isegi juba beebile, kes alles ema kõhus kasvamas? Ohte tuleb ette tõepoolest, kuid õnneks saame oma valikutega kemikaalikoormuse mõju vähendada.
Kas on tõendeid igapäevaste kodukemikaalide ohtliku mõju kohta lapsele või lootele?
Tõendid kodukemikaalide kahjulikust mõjust on suhteliselt teoreetilised, kuna need põhinevad loomkatsetel. Siiski on tõenäoline, et ained, mis kahjustavad loomi, kujutavad endast ohtu ka inimesele. Tegelikku kahju inimestele pole tõestatud, kuna vastavaid inimkatseid veel ei tehta ning rahvastiku üldises haigestumises on keeruline põhjuse-tagajärje suhteid täpselt välja selgitada. Aga loomkatseid on tehtud palju.
Kui pika aja jooksul kahjulikud mõjud ilmnevad?
Kui mingi kemikaal põhjustab kiiret kahju, näiteks naha- või hingamisteede ärritust, siis ilmneb kahju kohe ja aine eemaldatakse kiiresti kasutusest. Seevastu pikaajaline toime, nagu näiteks lastetus, tuleb ilmsiks alles aastate jooksul.
Õigupoolest on kemikaalide kahjulikku mõju keeruline hinnata, kuna tegelikult riske täpselt ei tunta. Praegu on levinud arusaam, et ükski kasutusel olev kodukemikaal eraldi enamasti suurt kahju ei tekita, kuna nende kasutusmäär on suhteliselt väike. Probleem on aga see, et väga palju kemikaale on kasutusel üheaegselt, nii et kahjulikud mõjud kuhjuvad.
Kas ainete koosmõju uuritakse ja kuidas kemikaalide kasutamist üleüldse piiratakse?
Turvalisuskatsetes testitakse üksikuid kemikaale. Nende põhjal määratakse iga kemikaali lubatud kasutuspiirid. Kemikaalide kumuleeruvat mõju uuritakse teaduspõhiselt. Katsete järgi võib arvestada kemikaalide koosmõju, kui iga konkreetse kemikaali toimemehhanism on teada.
Milliseid kemikaale peaks eriliselt vältima?
Oma pikaajalise toime poolest on eriti kahjulikud kemikaalid, mis mõjutavad suguhormoonide talitlust. Seda teevad näiteks antiandrogeenid, mida leidub iseäranis pestitsiidides. Nii on tähele pandud, et rohkesti pestitsiide kasutavatel kasvuhoonetöötajatel on märgatavalt suurem risk poissloote genitaalide väärarenguks. Rase naine ei tohiks üldse kahjuritõrjeainetega tegemist teha.
Loe edasi ajakirjast...