Valu vähemaks, valu ära

Tekst Üllar Ende
16.05.2009

Valu vaevab keha ja hinge ning tahab äravõtmist. Isegi kui põhjust ei tea, on esmaabiks tarvis valuvaigisteid, mida leiab ka apteegi käsimüügist. Milliseid, mis puhul ja kuidas käsimüügi valuvaigisteid võtta, selgitab Südalinna Apteegi farmatseut Juta Henning.

Apteegi käsimüügis on sissevõtmiseks peamiselt kolme erineva toimeainega valuvaigistid: ibuprofeen, paratsetamool ja atsetüülsalitsüülhape (aspiriin). On ka mitme toimeainega valuvaigisteid, näiteks paratsetamool koos kofeiini ja kodeiiniga.

“Kõige rohkem küsitakse valu vastu paratsetamooli, kuna erinevalt aspiriinist ja ibuprofeenist ei ole sellel eriti kõrvaltoimeid,” ütleb apteeker Juta Henning. “Kellel on probleeme maoga, peab eelistama paratsetamooli. Käsimüügi valuvaigistid on nõrga või mõõduka valu vastu. On väidetud, et ibuprofeenil on tugevam toime kui paratsetamoolil.”

Alati pole valu põhjus teada, vähemalt esialgu. Kui aga valu tuleb põletikust, siis milline neist valuvaigistitest mõjub ühtlasi põletiku vastu? “Aspiriin ja ibuprofeen on ka põletikuravimid, paratsetamooli põletikuvastane toime on väike. Valu ja põletiku korral soovitatakse pigem ibuprofeeni neile, kellel on maoga probleeme , sest aspiriin ärritab magu rohkem ja võib mõnel esile kutsuda maoverejooksu. Aga tuleb meeles pidada: ka ibuprofeen mõjub maole.”

Pea valutab

Enamikul on kas või kordki elus pea valutanud. Kui põhjust ei tea ja peavalu ei lase päeval rahus olla ega öösel uinuda, tuleb seda leevendada. Mis siis muud, kui tuleb võtta valuvaigistit.

“Minu kogemuste põhjal kasutatakse kõige rohkem ikka ibuprofeeni ja paratsetamooli,” nendib Juta Henning. “Olen tähele pannud, et rohkem peavalusid tekib ikka siis, kui on õhurõhumuutused. Mõlemat pidi: kas õhurõhk tõuseb või langeb. Just siis, kui õhurõhk hüpleb: hommikul on õhurõhk madal, õhtul jälle kõrge ja siis jälle madal. Eriti mõjub see inimestele, kellel on kas liiga kõrge või liiga madal vererõhk. Kui vererõhk on madal ja pea valutab selle tõttu, on väga hea võtta paratsetamooli koos kofeiiniga – see turgutab. Kellel aga on pidevad peavalud, peab laskma nende põhjust uurida – siis saab abi arstilt, ka retseptiravimisest.

 

Loe edasi ajakirjast...