Vererõhu väikegi tõus pole hea

Välisajakirjandusest refereerinud Viivi Variksaar
16.12.2008

Toidule lisada vähem soola, hoida kehakaal kontrolli all ning rohkem liikuda – need on meetodid, mis aitavad vererõhku normis hoida. Tähtis on endale selgeks teha, mis vererõhutõusu põhjustab, ja mõõta rõhku vähemalt kord aastas. Kõrge vererõhk võib ligi hiilida ka ilma mingite sümptomiteta.

Kõrgenenud vererõhk muudab inimese vastuvõtlikumaks mitmesugustele südame- ja veresoonkonna haigustele, näiteks südame- ja ajuinfarktile, ajuverejooksule. Kõrge vererõhk on ka üks ohtlikumaid tegureid ajuhalvatuse korral.
Paljudele on kindlasti üllatus, et isegi veidikene tõusnud vererõhk võib kahju teha – lisada riski haigestuda südame- ja veresoonkonna haigustesse.
Kõrge vererõhu üks põhjusi võib olla pärilikkus, kuid kahjuks alati ei saadagi õiget tekitajat teada. Taustal võib peituda suur soolaarmastus või ülekaal, eriti juhul, kui sellega kaasneb uneapnoe. Pooled uneapnoe all kannatavatest inimestest põevad kõrgvererõhktõbe.
Vererõhk võib tõusta neerukahjustuste tagajärjel, ka kõrvalkilpnäärme või neerude healoomuliste kasvajate tõttu. Need kasvajad eritavad hormoone, mis tõstavad vererõhku, kuid nende esinemine pole just sagedane, nii et vaid 5–10% kõrgenenud vererõhujuhtumitest on kasvajate tagajärg.

Langev kaal langetab vererõhku

Raseduse ajal vererõhk tavaliselt ei tõuse, vaatamata sellele, et reeglina võtavad kõik naised sel ajal kaalus juurde. Raseduse ajal tõuseb vererõhk vaid siis, kui tekib rasedustoksikoos või rasedusdiabeet.
Need, kellel vererõhk lapseootuse ajal tõuseb, võivad sama probleemiga kokku puutuda hiljemgi. Vererõhk võib tõusta näiteks pärast üleminekuaastaid, mis tuleneb sellest, et östrogeenitase organismis langeb ja seetõttu on kaalutõus kerge tulema. Kuid ülekaal siiski ei tähenda automaatselt, et nüüd järgneb vererõhu tõus. Kui füüsiline vorm on hea ja eluviisid tervislikud, võib kerge kaalutõusu üleelanul vererõhk normi jääda, kuigi selle tõus võib olla nii aeglane, et seda lihtsalt ei panda tükk aega tähele.
Pealegi, kui kaalu saab allapoole, hakkab allapoole nihkuma ka vererõhk. Kui vererõhk on alles tõusma hakanud ja õnnestub üsna ruttu kaalu langetada, võib juhtuda, et koos kaalulangusega kaob vajadus võtta vererõhku alandavaid ravimeid. Kui nii hästi ei lähe, saab tavaliselt vähendada ravimidoose. Kuid ükskõik millal kehakaalu õnnestub vähendada, langeb samas ka vererõhk.

 Loe edasi ajakirjast...