Aastast aastasse kimbutavad meid ülemiste hingamisteede viirusnakkused, kõige sagedamini paragripp ja adenoviirus ning ühe ja levinumana teadagi gripp. Kui hakkame end hoidma iga võimaliku ohu eest, võime jääda lausa mannetuks. Küll aga peaks teadma, mis juhtudel ja kuidas neid sesoonseid haigestumisnähte tõsiselt ravima tõtata. Külmetuse all mõeldakse lihtsalt ülemiste hingamisteede infektsioone.
Harilikult peaks organism haigustekitajatest ise jagu saama. Noor ja tugev inimene võib haigestudes loota immuunsüsteemile – organism paraneb oma jõuvarude arvel, ravimid aitavad vaid haigusnähte leevendada. Korralikult nädala kodus põdedes suudab muidu terve inimese organism viirusest jagu saada. Ettevaatlikumad peaksid olema üle 65aastased ja need, kes põevad kroonilisi haigusi.
Mõnelgi juhul võib külmetus osutuda üsna ohtlikuks. Ohuteguritena tasub tähele panna, et: ülemiste hingamisteede allergia nõrgendab oluliselt immuunsüsteemi vastuvõtlikumad oleme pärast kurgumandlite eemaldamist. Gripi tüsistused on ohtlikud eriti lastele, eakatele (üle 65aastastele) ja kroonilisi haigusi põdevatele inimestele. Levinuima tüvega gripi eest on end võimalik kaitsta vaktsineerimisega sügisel, selle mõju kestab aasta läbi. Vaktsineerimine aitab ära hoida nii grippi kui selle tõsiseid tüsistusi, nagu kopsupõletik, põskkoopapõletik, kõrvapõletik (eriti lastel) jm.
Samas tasub teada, et gripivaktsiin ei sobi munavalgu ülitundlikkuse korral ega imikutele (vanuses alla 6 kuu).
Tugevdame kaitset
Immuunsus on meie kaitsekilp organismi sattunud haigustekitajate tõrjumiseks, ja see peaks olema tugev. Kõigepealt peaks toituma tasakaalustatult ja nii, et vitamiine ja mineraalaineid oleks toidus või lisataks neid toidulisanditena söögi ajal.
Saleduskuuril on pahupool
Kui peame saleduskuure, kasutades selleks kõikvõimalikke trenditooteid, siis tasub arvestada, et neis peitub paljugi magus- ja lisaaineid, mis pole sugugi tervislikud ega ohutud. Süües toite ja toiduaineid, kus on rohkesti kunstlikke maitse- ja säilitusaineid, magustajaid, toiduvärve jt lisandeid, mida sageli sisaldavad nn light-tooted, võime tahtmatult nõrgestada oma immuunsüsteemi.
Tabletist võitlusjõudu juurde
Organismi kaitsevõime tõstmiseks võib võtta hommikuti eleuterokoki ekstrakti, ženšennitinktuuri või -ekstrakti, tablette või nende kombinatsioone; taruvaigutablette või -tinktuuri, kuldjuureekstrakti või -tablette; punase päevakübara tinktuuri või tablette, siirupit kombinatsioonis teiste ainetega.
Kaitsevõimet tõstva toimega on ka ternespiimakapslid, mesilasema toitepiima tabletid. Teadlased on kindlaks teinud, et tsink ja C-vitamiin koos võivad ära hoida külmetushaigused, kuna selline kombinatsioon soodustab valgete vereliblede teket, need aga on vajalikud haiguste vastu võitlemiseks. Uuringud kinnitavad, et tsingi ja C-vitamiini tarvitajatel esineb tunduvalt vähem haigusnähte.
Toimeainena just seda vitamiini- ja mineraalikombinatsiooni sisaldavaid tablette tasub kasutada kohe esimeste külmetustunnuste ilmnedes: kui kurgus hakkab kipitama – see aitab külmetushaiguste kestvust ja raskust vähendada isegi kuni poole võrra. Samalaadse toimega on ka puuviljamaitselised päevakübara-tsingi-C-vitamiini imemistabletid. Seda ainetekooslust ei soovitata aga alla 4aastastele lastele.
Organismi päevane C-vitamiini vajadus on vähemalt 50–100 mg, kuid meie kliimatingimusi arvestades kuni 200 mg ööpäevas. Et selle koguse kättesaamine igapäevatoidust on vägagi kaheldav, tasub C-vitamiini lisaks võtta kas tavaliste, närimis- või vees lahustuvate tablettidena, siirupitena jm. Päevane C-vitamiini vajadus kasvab kahekordseks palaviku ja viirusnakkuste ning gripi korral, samuti kui tarbitakse paratsetamooli, antihistamiinseid preparaate, aspiriini jms.
Kui tunned tõbe tulemas
Esimeste ebameeldivate külmetustunnuste ilmnemisel tuleks kohe asuda n-ö võitlusse, sest kui veab, saab viirused tagasi tõrjuda. Ammust ajast on tuntud eukalüptitilgad. Aastasadade-tagused karmeliidi munkade tilgad kümne erineva taime eeterlikest õlidest sobivad kergete külmetusnähtude korral nii sissevõtmiseks suhkruga kui sissehingamiseks sooja auruna. Viimase paari aasta jooksul on ausse tõusnud greipfruudi seemnete ekstrakt, milles sisalduvad bioflavonoidid suudavad juba väga väikestes kontsentratsioonides hävitada meile kahjulikke mikroorganisme. Tilku tuleb lahjendada vees või apelsinimahlas.
Juhisel on kirjas erinevad kasutusvõimalused. Neid tilku lubatakse kasutada nii väikelastel kui rasedatel. Kui aga juba on tõusnud palavik (üle 38°), siis tuleks appi võtta lahustuvad pulbrid ja graanulid sooja joogina. Neid saab apteekidest käsimüügiravimina mitmete nimetuste all. Mõne koostises on rohkem selliseid toimeaineid, mis kergendavad ninahingamist, leevendavad võimalikke allergilisi sümptomeid ja köha. Sama toimega on ka tablette ja lastesiirupeid.
Meeles tasub pidada, et neid ravimeid ei soovitata kasutada raseduse ja rinnaga toitmise ajal. Osa neist võivad põhjustada unisust. Ravimeid ei soovitata kasutada üle 7 päeva, vappekülmaga palaviku korral aga mitte üle 3 päeva järjest. Juua tuleb palju. Selleks sobivad suurepäraselt ravimtaimeteed – aed-ja nõmmliivatee, pärnaõie-, paiselehe-, mesiputkelehe-, puneürditee või siis nende segud lisanditega. Tõhusamalt mõjuvad magustamata teed, kui aga muidu ei saa, võib lisada mett või siirupit.
Kodus ja käepärast
Kuna viirusnakkused levivad piisknakkuse teel, siis peaks enda kaitsmiseks pesema sageli ja korralikult käsi; apteegist võiks hankida meresoolalahu nina loputamiseks nii lastele kui täiskasvanutele; kurgu kuristamiseks kummeli-või saialilletinktuuri või nende segu raudrohuga. Kurku võiks kuristada ka taimeteede seguga, mida on apteekides suures valikus ja mida apteeker oskab soovitada. Enne uinumist üks eukalüpti-, salvei-, aniisi-, mentooli-, lagritsa-, kummeli -või ternespiima imemistablett- või komm läheb igati asja ette.
Külmetuspalsamid- ja salvid, mis sisaldavad mentooli, kamprit, tärpentini, metüülsalitsülaati, eukalüpti-, männiokka-, nelgi- jms eeterlikke õlisid, leevendavad külmetushaiguste sümptomeid. Neid määritakse rinnale, kaelale, seljale, säärtele ja talla alla õrnalt masseerides kuni 3 korda päevas. Paraneb naha verevarustus, kehasoojuse toimel inhaleeruvad eeterlikud õlid hingamisteedes, toimides seal antibakteriaalselt ja rögalahtistavalt. Head on sinepi- ja pipraplaastrid.
Leevendame köha
Köha tekib immuunsüsteemi nõrgenemise tagajärjel.
Algul tekib ärritusköha, mis piinab eriti öösiti. Hea on guaifenesiini lagritsa-aniisimaitseline siirup. Ravimit võivad kasutada lapsed alates 3. eluaastast, rasedad ja imetavad emad, ent viimastel on siiski mõistlik enne arstiga konsulteerida. Kuusekasvude ja islandi sambliku mikstuur meega, millesse on lisatud piparmünti ja aniisiseemnete ekstrakti, on hea maitsega toidulisand köha leevendamiseks. Apteegitillimett võib vees lahustatuna anda juba aastasele lapsele.
Tugeva külmetuse korral hakkab bronhide ja ülemiste hingamisteede limaskest tootma rohket lima, mida on raske välja köhida. Tuleb kasutada vahendeid, mis muudaksid lima vedelamaks ja liikuvamaks.
Hästi toimivad luuderohutilgad või –tabletid, rögalahtistina on ammu kasutusel ambroksool, mida on nii tablettide, lahuse kui siirupina, sissevõtmiseks pärast sööki koos vedelikuga, sobib alates 2. eluaastast. NB! Raseduse ja imetamise ajal pidage kindlasti nõu asstiga! Näiteks ambroksooli toimeaine läbib platsentaarbarjääri ja eritub ka rinnapiima, ka röga veeldava toimega atsetüültsüsteiini ei tohi kasutada rasedad ega imetavad emad jne.
Nohu väärib ravimist
Nohu ehk nina limaskesta põletik pole süütu haigus, kuna sellest võivad alguse saada keskkõrva-ja põskkoopapõletikud, seda eriti lastel. Limaskesta turse vähendamiseks võib kasutada ksülometasoliini- või nafasoliinilahust kas tilkade või ninapihuna, ka mentooli- ja eukalüptilisandiga. Neid lahuseid ei soovitata aga kasutada üle 5–7 päeva, vastasel korral võivad tekkida tõsised limaskesta kahjustused.
Ninatilgad taimsete õlide ja taruvaigutinktuuriga ei kuivata nina limaskesta ja aitavad taastada selle loomulikku keskkonda. Head on eeterlike õlide segud taimeõlis, mis parandavad nina limaskesta verevoolu, et oleks kergem hingata. Nohutabletid ja -siirupid leevendavad ninakinnisust külmetusega kaasneva nohu korral. Apteekides on saadaval ka köha- ja nohusiirup, mis leevendab üheaegselt mõlemat haigusnähtu.
Ninahingamise takistuse korral aitavad hästi soojad inhalatsioonid. Mõistlik on kasutada ühekordseid (paber)taskurätikuid. Nina kinni, kurgus kibe Kui nina on kinni ja hingata tuleb suu kaudu, siis kipub ka kurk haigeks jääma.
Joodi sisaldav pihu ja kurgulahus on desinfitseeriva ja põletikuvastase toimega. Samavõrd on põletikuvastase ja mikroobe hävitava toimega kummeliõite, kortslehe, saialille, puneürdi, salveilehtede jms tinktuurid, pihud ja õlid, mis on läbi aegade au sees olnud rahvameditsiinis. Kipitavat kurku ja häälekähedust leevendavad nii taruvaigutinktuur kui käokõrva vedelekstrakti imemistabletid. Imemistablette on nii looduslike kui keemiliselt sünteesitud koostisega, igale maitsele, pealegi on neil paikselt mikroobidevastane ja valuvaigistav toime.
Kuna valuvaigistav toime saabub ruttu, võib juba mõne tableti tarvitamise järel tunduda, et nüüd ongi kurk terve. Paraku on see näiline efekt – et kurgupõletik kohe ei korduks, tuleb üheks ravikuuriks ettenähtud tabletikogus ära tarvitada. Vindumise asemel arstile Kui nohu ja köha ei parane teiseks nädalaks, tuleb pöörduda arsti poole.
Arsti on vaja ka siis kui:
tekib palavik üle 38° hääl muutub kähedaks ja köha haukuvaks on raske köhida ja hingata ning köha on pidev.
Allikas: Proviisor Maija Tressum