Viirushaiguse aktiivse tohterdamisega võib hoopis liiga teha. Kuidas tervist tugevdada?
Kodutohter
16.09.2019
Kõike ja korraga võib viirushaiguse tohterdamisel hoopis kahju tuua. | Shutterstock

Kui esimesed haigusnähud on käes, pea on paks ja kurk kare, teeks kõik endast oleneva, et natukenegi parem hakkaks, kuid pahatihti võib ise tohterdamisega liiale minna. Kui panna rohtu ninna, juua kuuma gripiteed, võtta köhasiirupit ja palavikutabletti, võib asja hoopis hullemaks teha.

Igal ainel on oma toime, kõrvaltoime, õige annus ja kasutussagedus. Paljudes käsimüügiravimites on erinevad toimeained kombineeritud. Tuleb olla tähelepanelik ja lugeda infolehte, et teada, millised ained selles preparaadis on. Samade toimeainetega ravimid on tihti müügil erinevate tootenimetuste all.

Sageli juuakse gripiteesid kui meeldivat sooja jooki, aga need sisaldavad suhteliselt suures koguses mitut raviainet. Nii saavad soovituslikud maksimaalsed päevaannused kergesti ületatud. Väär ravimikasutus on tervisele ohtlik!

Viirushaiguse korral antibiootikumidest kasu ei ole, kuna viirus ja bakter ei ole samad haigustekitajad. Antibiootikumid toimivad bakteriaalsete haiguste korral, viiruste puhul aga mitte.

Viirushaigus on enamasti iseparanev haigus, mille korral kasutatakse sümptomaatilist ravi, ja see taandub 3–10 päevaga. Paranemise kiirus sõltub konkreetsest viirusest ja organismi kaitsevõimest. Vahel harva võib aga viirusele lisanduda ka bakteriaalne nakkus – sel juhul otsustab arst antibiootikumide vajaduse üle.

 

Looduslikku abi immuunsüsteemi tugevdamiseks

Organismi aitavad tugevdada muu hulgas mesi, sibul, küüslauk, karulauk, astelpaju- ja viirpuumarjad, pihlakad, mustad sõstrad, kurdlehise kibuvitsa marjad, maasikad, mustikad, kirsid, ploomid, pirnid, herned, oad, kartul, kapsas, porgand, peet, tomat, paprika, mädarõigas, kõrvitsalised, petersell, seller.

 

Punane päevakübar

Punane päevakübar on väga tuntud ravimtaim, mis tugevdab organismi ja taastab selle jõuvarusid – aitab vastu panna suurele koormusele.

Apteegis on punast päevakübarat täiskasvanutele saada tinktuurina ja lastele siirupina, samuti tablettidena nii täiskasvanutele kui ka lastele. Kasuks tuleb mõnenädalane kuur.

Kui endal on kodus kuivatatud päevakübarat, on heaks kosutuseks sellest valmistatud tee. Seda on kasulik juua ka viirushaiguse ajal nohu ja kurguvalu leevenduseks.

Greibiseemneekstrakt

Immuunsüsteemi tugevdab ka greibiseemneekstrakt, mis toimib kahjulike mikroobide vastu ja puhastab organismi.

Greibiseemneekstrakti on apteegis saada tilkadena, mis sobivad hästi külmetushaiguse ennetuseks.

Kala(maksa)õli

Organismi üldseisundile on väga tervislik tarvitada oomegarasvhappeid, mida sisaldavad kalamaksa- ja kalaõli. See on kasulik ka südamele; ühtlasi vähendab see vere kolesteroolisisaldust ning mõjub soodsalt silmadele, närvikoele, nahale ja luudele-liigestele.

Kalamaksaõli sisaldab ka A-, E- ja D-vitamiini, neist A- ja E-vitamiin on antioksüdantse toimega. Teadagi parandavad antioksüdandid meie vastupanuvõimet viirushaigustele.

Kalamaksaõli võib tarvitada aasta ringi, võttes ühe teelusikatäie päevas. Kui tarvitada kapsleid, siis oleneb nende suurusest, kas võtta üks, kaks või kolm päevas.

Ženšenn

Ženšenn on küllap maailma kõige populaarsem ravimtaim, mis parandab organismi vastupanuvõimet ning väsimuse ja kurnatuse korral lisab toonust. Ženšenni on apteegis saada nii tilkade kui ka tablettidena.

Tuleb arvestada seda, et ženšenn võib tõsta vererõhku, kuigi mitte alati ja kõigil. See on väga individuaalne. Kui vererõhk on kõrge, siis on parem ženšenni mitte kasutada; kui aga vererõhk on kontrolli all, siis pole probleemi. Nagu ka siis, kui rõhk on liiga madal.

Ženšenni soovitatakse tarvitada hommikul, sest õhtul võttes võib see hea une ära viia.

Koensüüm Q10

Ka Q10 on antioksüdant. Seega aitab Q10 parandada organismi immuunsust ja suurendada vastupanuvõimet viiruste suhtes. Q10 osaleb kõigi rakkude energiaprotsessides.

Inimene saab seda koensüümi vajalikul määral toidust ja üldjuhul juurde võtma ei pea. Aga näiteks kolesterooliravimeid tarvitavatel inimestel võib olla Q10 puudus; selle vaegus võib tekkida ka vanematel inimestel.

 

Sarnased artiklid