Aita Vaher: Aita on siin!
Tekst Helina Piip
17.08.2008

AITA VAHER on artist, kes esineb tihti koos oma tsirkuseperega. Doktor Klounina toob ta naeru ja rõõmu lastehaigla palatitesse, kus teda alati väga-väga oodatakse.

Aita on ammugi harjunud sellega, et enamasti seostatakse teda joogavõimlejast abikaasa Vello Vaheri ning nende viie lapsega. “Mul on väga tore öelda, et olen Vello Vaheri tsirkuseperekonna ema – sellest perest, kus lapsi loobitakse. Ja mu teine trump on “Pätu” ema kunagisest ETV lastesaatest. Mu hääl on sealt inimestele meelde jäänud.”
Aita nakatavat naeru ei saa unustada. “Jaa, kui keegi kahtleb, kas ma olen ruumis ning kuuleb mind naermas, siis teab ta kohe: aa, Aita on siin!” on näitlejanna tihti kogenud.

Klouninina taltsutamine
“Algul ei tahtnud ma üldse kloun olla,” ütleb Aita ning naerab trillerdavalt ja ootamatult. “Ma ei tahtnud endale... klouni nina: see ei olnud minu oma! Olin pigem lihtsalt konferansjee või laulsin, kui alles titeeas Lemme isaga laval esines, et ta tunneks end seal turvaliselt.”
Kuid viimasel tsirkusetuuril Marokos ja Hispaanias kohtas Aita üht vana klouni Bertot. “Tsirkuseperekondades on ikka üks vanaisa, kes on juba nii vana, et kõnnib ainult loomadega mööda areeni või on ta valinud klouni tee. Kuigi tsirkus on ruineeriv – sa pead igal õhtul lavale minema – ja ehkki Berto tegi iga kord samu asju, oli teda huvitav vaadata. Ta andis endast alati sada protsenti! Tänu temale jõudsin ka mina selle ninani, see polnud mulle enam vastik.” Ja siis ühel päeval ostiski Vello Aitale tsirkusepoest punase klouninina, nii igaks juhuks.
Ka nime otsis näitlejanna endale kaua: “Panin variante märkmikku kirja. Ükskord, kui pidin asendama kloun Tuuti (Toomas Tross), arvas kloun Piip (mitte segi ajada siinkirjutajaga! – H.P.) ehk Haide Männamäe, et mul peaks ka ikka oma nimi olema. Lugesin talle neid ette ja leidsime, et Pann on hea.”
Kloun Pannil on mõned numbrid, mida ta võib teha iga kell. Ja professionaalse näitlejana suudab Aita ka improviseerida. Ometi tundis ta aastaid, et suuvärk tahab treenimist ja nii astuski ta sel suvel taas lavakooli. “Tänavu võeti vastu kõnekunsti magistreid, kuid lubatud on ka individuaalõpe ja lõputöö tahaksin kirjutada klounidest. Otsingi aktiivselt klouniõpetajat, kes hakkaks mu juhendajaks.”

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid