18 tõhusat taimeõli naharavis

Kodutohter
26.10.2019
Avokaadoõli sobib väga kuivale nahale, kuna parandab selle uuenemist, aitab paraneda nahalõhedel, samuti ergutab kollageeni sünteesi. | Shutterstock

Peale nahale antava kaitsekile efekti on õlidel ka teisi toimeid: mõned komponendid pärsivad põletikku, mikroorganismide tegevust ja vabade radikaalide mõju, teised koostisosad seevastu ergutavad uuenemisprotsesse.

Oliiviõli sisaldab üle 200 komponendi, neist olulisimad on oleiin-, linool- ja palmitiinhape ning fenoolid. Oliiviõli soodustab haava paranemist; paradoksaalselt võib aga kahjustada sarvkihti, kui seda õli kasutada üksi pikemat aega. Fenoolidega seostatakse oliiviõli kasvajavastast toimet.
 

Päevalilleseemneõli sisaldab peamiselt linool- ja oleiinhapet. Parandab sarvkihi veesisaldust ja terviklikkust. Leitud on ka vähivastast toimet.
 

Viinamarjaseemneõli
sisaldab linoolhapet ja resveratrooli, mistõttu niisutab nahka ja on vähivastaste omadustega; lisaks sellele ergutab nahas mikroobivastaste ainete tootmist.

Kookosõli erineb oma koostiselt teistest õlidest märgatavalt. Tema peamine komponent on lauriinhape (49 protsenti), mis on mikroobivastase toimega – nii bakterite, viiruste kui ka seente vastu. Niiskuse hoidmisel nahas on kookosõli võrreldav mineraalõliga ning on seetõttu sobiv kerge ja mõõduka kuivnahksuse raviks. Soodustab haava paranemist ja uue epiteelkoe teket.
 

Saflooriõli sisaldab 80 protsenti küllastumata rasvhappeid, 20 protsenti küllastunud rasvhappeid, lisaks ka fenooliühendeid ja tokoferoole. On heade nahka pehmendavate omadustega ning temas on leitud ka vähivastast toimet.
 

Sojaõli vähendab veekadu ning tänu fütosteroolidele on põletikvastane; õlil on ultraviolettkiirguse eest kaitsev toime.
 

Maapähkliõli on niisutav; leitud on ka ultraviolettkiirguse eest kaitsvaid omadusi ja vähivastast toimet.
 

Seesamiõli kasutatakse Tai rahvameditsiinis valuvaigistava õlina näiteks liigesvalude korral. Õlil on väga hea niisutusvõime tänu temas sisalduvale sesamiinile. Kaitseb ultraviolettkiirguse eest; leitud on ka vähivastaseid omadusi.
 

Avokaadoõli on rikkaliku koostisega õli, milles leidub linool-, linoleen-  ja oleiinhapet, beetasitosterooli ja beetakaroteeni, letsitiini, A-, C-, E- ja D-vitamiini. Niisutab ja soodustab naha paranemist. Sobib väga kuivale nahale, kuna parandab selle uuenemist, aitab paraneda nahalõhedel, samuti ergutab kollageeni sünteesi.
 

Kurgirohuseemneõli sisaldab tublis koguses linoolhapet; on leitud head ravimõju seborroilisele ja atoopilisele dermatiidile.
 

Jojobaõli on põletikuvastase toimega ning parandab  ravimite läbilaskvust. Sobib ekseemi, seborroilise dermatiidi ja akne raviks.
 

Kaeraõli sisaldab linool- ja oleiinhapet, peale selle avenantramiidi, mis kuulub fenoolide hulka. Leevendab põletikku, kuid eriti väärtuslikuks muudab kaeraõli rakkude küpsemist ja talitlust parandav toime – rakud hakkavad tema toimel rohkem tootma keramiide jt vajalikke aineid.
 

Mandliõli ja granaatõunaseemneõli on parimad looduslikud õlid venitusarmidele.
 

Aprikoosiseemneõlil on eriline võime esile kutsuda raku elutsükli lõpetamine. Tänu sellele on aprikoosiseemneõli võimalik kasutada psoriaasi ravis.
 

Kibuvitsaõli sisaldab peale linool- ja oleiinhappe ka linoleenhapet. Tal on põletikuvastane ja antioksüdatiivne toime; tõhus ekseemi ja kuivade huulte ravis.
 

Kummeliõli vähendab veres histamiinitaset, millega seletatakse tema sügelemist leevendavat toimet.
 

Kanepiõli sisaldab küllastumata rasvhappeid, muuhulgas ka linool- ning alfa- ja gamma-linoleenhapet, mis aitavad leevendada nahakuivust; lisaks veel E-vitamiini ja karotenoide. Õlil on naha jaoks vananemis- ja põletikuvastane, samuti UV-kiirguse eest kaitsev toime.
 

Shea-või on väga mitmekesise koostisega õli, sisaldades trigütseriide, oleiin-, linool-, steariin- ja palmitiinhapet, triterpeene, steroole, polüfenoole ja tokoferoole. Parandab nahas keramiidide sünteesi.

Allikas: Kodutohter, Allergia eri, tekst Maie Jürisson

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid