5 soovitust, kuidas hoida vererõhk kontrolli all

Hansapost
28.12.2021
Sisuturundus

Normaalseks vererõhuks peetakse seda, kui süstoolne rõhk on umbes 130 ning diastoolne 85 mmHg. Kõrgenenud vererõhk ületab vastavalt 140 ja 90 mmHg ning madal juhul, kui süstoolne rõhk ei ole 100 ja diastoolne 60 mmHg.

Madal vererõhk, mis pole otseselt seotud mõne haigusega, ei ole midagi ohtlikku, vaid tekitab vahetevahel inimesele erinevaid vaevusi. Küllaga liiga kõrge vererõhk, mis on korduvalt vererõhu aparaadiga mõõdetud, pole kuigi hea ja sellega tuleks tegeleda.

Kontrolli regulaarselt enda vererõhku

Kõrge vererõhk ei pruugi mingeid vaevusi näidata ja seetõttu tuleb nii noortel kui ka vanematel inimestele lasta enda vererõhku regulaarselt mõõta. Seda saab teha perearsti visiidil või siis kodus. Vererõhuaparaat aitab kodus regulaarselt enda vererõhku mõõta ning annab rahulolu tervise osas.

Kui sinu perearst märkab et vererõhk on liiga kõrge, siis annab ta soovitusi, kuidas selle normaliseerimisega tegelema hakata. Kindlasti konsulteeri kõikides tervise teemades ennekõike enda perearsti või apteekriga, kui mingisuguseid ravimeid tarbima hakkad. Nemad oskavad sulle täpsemaid soovitusi anda ja selgitada ka kõrvalmõjusid, mis võivad ravimite kasutamisest tekkida.

Toitu ja liigu tasakaalukalt ja tervislikult

Küllaga on olemas erinevaid toiduaineid ja vitamiine, mida tasub enda südametervise jaoks tarbida. Nendeks on:

küüslauk - igapäevane tarbimine aitab hoida südame ja veresoonte tervist. Lisaks südame tervisele suurendab küüslauk meie kogu immuunsüsteemi vastupanuvõimet, seega kui sa seni pole suurem küüslaugu sõber olnud, siis nüüd on aeg hakata seda toitudes kasutama. Samuti saab apteegist soetada küüslaugutablette jms, kui enne neid ostes pea nõu arsti või apteekriga ja veendu, et need sobivad sinule.

oomega-3-rasvhapped aitavad meil hoida vererõhku normaalsena. Neid rasvhappeid leiame suures koguses kalast, soovitatav on tarbida kala vähemalt kaks korda nädalas, et saada piisav kogus rasvhappeid. Lisaks sellele saab neid juurde süüa ka vastavate vitamiinide näol.

arooniamahl kui ka marjad on rahvameditsiinis olulisel kohal. Neil on veresooni laiendav mõju. Seega ära lase raisku väärtuslikke arooniaid, mis paljude inimeste aedadest võib leida.

Lisaks leiab erinevaid südame tervist toetavaid vitamiine ja tilkasid, mis sisaldavad kasulikke ravimtaimi nagu viirpuu, palderjan, piparmünt jt. Nende vitamiinide ja toidulisandite osas saad täpsemat infot enda arstilt või apteekrilt.

Küllaga ei aita vaid erinevad vitamiinid, oluline on süüa tervislikult ja tasakaalukalt. Vaata üle enda menüü ja suurenda selles juurviljade- ja puuviljade osakaalu ning vähenda snäkkide ja muude liigselt magusate toitude tarbimist.

Heale menüüle lisaks tuleb end regulaarselt liigutada. Liikumisega tegele enda võimetele vastavalt, piisab kasvõi sellest, kui viis korda nädalas vähemalt 30 minutit järjest värskes õhus liigud. Sellele lisaks võid teha ka natukene lihasharjutusi enda keharaskusega. Kui sa pole varasemalt liikunud, siis konsulteeri spordiarsti või kasvõi enda perearstiga, et alustada rahulikult ja tervislikult.

Sarnased artiklid