Punane superjuurikas alandab kolesterooli ja vererõhku

Kodutohter
11.05.2024
Shutterstock

Peet on igapäevane ja tuttav juurvili, mis on täis mineraale, kiudaineid ja tervist edendavaid koostisosi.

Punapeet kuulub perekonda nimega beta vulgaris. Kuid peab möönma, et iga nädal ei saa peeti süüa. Küpsetamine võtab kaua aega, koorimine on raske, kogu köök näeb välja nagu oleks lihunik seal tegutsenud.

Kuna peedist on palju kasu tervisele, siis seda võiks palju sagedamini oma taldrikule lisada.
Punapeet on Vahemere piirkonnast pärit vana kultuur, mis jõudis põhjamaadesse alles 19. sajandil.
Kuid ettevaatlikud peavad peediga olema need, kellel on neerupuudulikkus. Sel juhul pidage nõu oma arstiga. Peet kogub endasse pinnasest nitraate, mistõttu seda ei soovitata ka alla üheaastastele lastele.

1. Peet võib alandada vererõhku
Ühes uuringus leiti, et peedimahl alandab vererõhku.
Seitsmes erinevas uuringus osales kokku 218 osalejat. Nad jõid 70–250 milliliitrit peedimahla erineva pikkusega aja jooksul: lühim oli 3 päeva, pikim 60 päeva. Uuring näitas, et peedimahla joomine alandas süstoolset vererõhku, kuid mitte diastoolset. Vererõhku alandas nitraat NO3. Nitraat aitas kaudselt veresoontel laieneda ja alandas südame löögisagedust.
Karolinska Instituudi uuringu järgi langes süstoolne vererõhk 4–5 ühikut.

2. Peet võib vähendada diabeedi, neerupuudulikkuse ja südame-veresoonkonna haiguste riski.
Rootsi teadlase Mattias Carlströmi tees on, et organismi oksüdatiivset stressi saab korrigeerida, kui lisada toidule nitraati, mida leidub peedis. Oksüdatiivne stress kahjustab rakke ja organeid keha väikestes veresoontes. Oksüdatiivne stress tõstab vererõhku, mis on seotud diabeedi, neerupuudulikkuse ja südame-veresoonkonna haigustega.

3. Peet parandab vastupidavusalade tulemusi.
Sportlased jõid peedimahla kontsentraati ja uuringud näitasid, et nende vere hapniku kandevõime paranes.

4. Peet on suurepärane kaaliumiallikas.

Kaalium on mineraal ja elektrolüüt, mis on kasulik südamele, närvisüsteemile ja lihastele. Madal kaaliumisisaldus põhjustab väsimust ja lihaskrampe.

5. Peet võib alandada kolesterooli.
Peedi betaiin võib alandada halba kolesterooli ehk LDL-i. 2020. aasta uuring näitas, et betaiin alandab oluliselt kolesterooli.

6. Peet sisaldab peaaegu kõike!
Peet sisaldab tervist ja heaolu hoidvaid koostisosi: beetakaroteen, C- ja E-vitamiinid, B-grupi vitamiinid, folaadid. Peedi sügavpunane värv näitab antioksüdanti beetatsüaniini. Peedis on üllatavalt palju kiudaineid ja valku. Kiudained moodustavad koguenergiast 11 protsenti, valgud 13 protsenti.

7. On taskukohane
Toore peedi kilohind on poodides alla ühe euro, keedetud peet on pisut kallim.


 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid