Turba imelised omadused peituvad inimorganismile kasulikes humiinainetes, mida leidub turbas suures koguses. Kuna Eesti asub laiuskraadil, kus pinnase ja ilmastikunähtuste koosmõjul on tekkinud väga humiinhapperikas turbakiht, siis meil on, mille üle uhkust tunda: turbaga saame ravida nii nahahädasid kui ka teisi tervisemuresid.
Puhastab ja niisutab samal ajal
Turvast on kasutatud juba hulk aega, pea 200 aastat. See tekib soodes 1–4 meetri sügavusel vaakumis. Kuna turvas on seal aastatuhandeid küpsenud, on see muutunud väga rikkalikuks. Koostises on rohkelt humiinhapet, lipiide, aminohappeid, ensüüme jpm. Bioloogiliselt aktiivne aine humiin tungib nahast läbi ja imeb sealt välja erinevad mürgid ning jääkained. Lisaks aitab humiin aktiveerida vere- ja lümfiringet ning tasakaalustab hormoonide talitlust. Raviturvas mõjub nahale samal ajal nii puhastava kui ka niisutavana.
Kehas toodetava transportvalgu albumiini sidumisel turba aktiivainetega toimub nahas ioonide vahetus: plusslaenguga ioonid vahetatakse negatiivsete ioonide vastu. See aitab oksüdeerumisprotsessi aeglustamise asemel lausa ümber pöörata ja seeläbi naharakkudel oma algsel moel funktsioneerima hakata. Selleks, et meie nahk oleks elastne ja niisutatud, on vaja hüaluroonhapet. Turbas rikkalikult sisalduv humiinaine aitab hüaluroonhappe elutsüklit pikendada ning tänu sellele aeglustub niiskuskadu ja kortsude teke.
Mille korral raviturvas aitab?
Erinevad nahaprobleemid
Aitab toibutada vananevat või sära kaotanud nahka ja leevendada aknet.
Juukseprobleemid
Lahendab erinevaid peanahamuresid. Toimib ka kõõmavastaselt. Stimuleerib peanaha vereringet ja soodustab juuksekasvu.
Kehaprobleemid
Trimmib nahka ja vähendab tselluliiti.
Liigesevaevused
Vähendab liigesevaevuseid.
Psoriaas
Aitab hoida psoriaasi kontrolli all ja seda leevendada.
Stress ja pinge
Mõjub rahustava ja lõõgastavana.
Nii iluprotseduurideks kui ka raviks
Kasutades turbamaski näol, on väga tähtis pidada meeles, et mask toimib just niisutatuna. Turbamask tuleb kanda puhtale ja niiskele nahale võimalikult paksu kihina. Maskil tuleks lasta toimida 10 minutit ja selle aja jooksul peab seda pidevalt niisutama, et mask ära ei kuivaks – muidu võib jääda mulje, et turbamask kuivatab nahka, ehkki õigel kasutamisel see niisutab sügavalt.
Soovitatav on pärast maski kasutada hooldavaid kreeme. Kuna nahk on põhjalikult puhastatud, siis imenduvad kõik head ained palju paremini. Maski tegemise järel võib nahk õrnalt punetada ja kiheleda. See on tingitud mikrovereringe kiirenemisest ning on normaalne reaktsioon. Punetus kaob 20–35 minuti möödudes. Kasutades maski juustel, tuleks lasta sel toimida 20 minutit.
Raviturvast kasutatakse ka kompressiks, näiteks liigesevaevuste või psoriaasi korral. Turba võiks asetada maskina probleemsele kohale ja panna peale kas kile või niiske rätik. Soojuse tekitamine on oluline – nii mõjub turvas paremini. Kompressil võib lasta toimida umbes 15 minutit.
Samasugust kompressi võib teha probleemsetele kehaosadele ka tselluliidi korral. Raviturvas hävitab nahalt põletikutekitajad, humiinid eemaldavad jääkained ja rakkude ainevahetus normaliseerub. Raviturbamaske soovitatakse teha kuuridena, näiteks kolm nädalat järjest 2–3 korda nädalas.
Kasuta turbamaski nii
Näol
Valmista mask ja kanna see niiskele näonahale. Lase mõjuda 10 minutit, niisutades maski pidevalt, et vältida selle kuivamist. Eemalda mask nahalt niiske rätikuga või leige veega. Seejärel kanna nahale sügavalt hooldav ja niisutav kreem.
Juustel
Valmista mask ja kanna see puhtale märjale peanahale ning juustele. Lase toimida 20 minutit (mõju tugevdamiseks võid katta maski kilemütsiga), loputa sooja veega ja vajaduse korral pese juuksed tavapäraselt.
Kehal
Valmista mask ja kanna see probleemsetes kohtades märjale nahale. Kata kile või niiske rätikuga ja lase toimida 15 minutit.
Liigesevaevuste või psoriaasi korral
Valmista mask ja kanna see liigestele või psoriaasist mõjutatud alale. Kata niiske rätikuga ja lase toimida 15 minutit.
Raviturvast pole soovitatav kasutada suurel nahapinnal kilpnäärme ületalitluse korral; rasedatel, sest turvas mõjutab hormoonide talitlust; südame-veresoonkonnahaiguste all kannatavatel inimestel (kindlasti peaksid nad vältima turba kasutamist saunas).