Ära usu kõike!

Kodutohter
02.06.2025
Shutterstock

Tihti on tervist puudutavad uudised väga vasturääkivad ning võivad kuulutada tervislikuks peetu ebatervislikuks ja vastupidi.

Saksa-Briti psühholoog Hans Eysenseck väitis, et suitsetamisest loobumisel suureneb suremus. Tal olid väite kinnituseks tuua ka vastavad uuringud. Ta jättis aga ütlemata, et suremus tulenes tegelikult suitsetamisest põhjustatud haiguste tõttu. Ajakiri Independent paljastas, et Eysenseck oli saanud tubakafirmadelt 800 000 naela suuruse pistise.

Kui Brasiilias hakkas sündima väikese peaga lapsi, siis süüdistati selles putukamürke. Arenguhäirega lapsed sündisid piirkonnas, kus oli palju putukaid ja kasutati seetõttu palju mürke. Meedia kajastas seda üle maailma. Hiljem selgus, et side oli olemas, kuid hoopis teine, kui arvatud. Nimelt tekkis laste arenguhäire zikaviirusest, mida levitasid sääsed.

Jyväskylä ülikoolis 2015. aastal läbi viidud uurimuses leiti, et õlu on suurepärane taastusjook peale sportlikke pingutusi. Meedia haaras muidugi uudisest kinni ja seda võimendati nii sotsiaalmeedias kui ka ajalehtedes. Pärast selgus jällegi, et uurimust oli rahastanud õlletehaste liit.

Ka kohvi kohta on tehtud palju erinevaid uuringuid. Mõni aeg tagasi kuulutati kohv vaat et mürgiks ja mida aeg edasi, seda tervislikumaks see muutub. Ilmselt tasub asjasse suhtuda terve talupojamõistusega ja juua kohvi mõõdukalt. Miski pole hea, kui sellega liialdada.

 

1. Keskendu sellele, mida saad mõjutada. Nii asetuvad maailma suured katastroofid sinna, kus nad peaksidki olema. Maailmas juhtuvat ei saa sa mõjutada, kuid võid otsustada, kas vaatad uudiseid hirmuga, rahulikult või hoopis väldid neid.

2. Usu sellesse, et asjad saavad lõpuks korda. Ilmselt mitte alati nii, nagu oleks sinu meelest kõige parem, kuid enamasti tekib kaosest lõpuks kord. Usaldus elu vastu annab turvatunde. Keegi ei suuda vältida halbu kogemusi, kuid ka neist võib õppida.

3. Ära usu sotsiaalmeediat. Toimetajad peavad kogu aeg jooksvalt otsustama, kas mingit uudist võib uskuda. Sotsiaalmeedias puuduvad igasugused filtrid ja tihti võimendatakse kuulujutte, mis saavad tohutu tähelepanu ning mida raske pärast ümber lükata.

4. Uuri ajalugu. Kuigi uudised on muutunud emotsionaalseks, pole inimeste elu muutunud ohtlikumaks. Raskeid aegu, nagu näiteks sõjad, on ikka olnud, kuid nendest on üle saadud.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid