Ohatis huulel. Miks?

Kodutohter
07.11.2019
Villid nimelt tekivad siis, kui organismi kaitsevõime on nõrgenenud. | Shutterstock

Mida teha, kui alatasa tuleb ohatis huulele? Kas see võib olla nõrgast immuunsusest? Nõu annab apteeker Kerli Valge.

Herpes, rahvakeeli ohatis, on viirushaigus, mida põhjustab viirus Herpes simplex. Tegemist on väga levinud haigusega, mis nakatumise korral jääb terveks eluks inimese organismi. Samas ei pruugi kõik olla teadlikudki, et haigustekitaja nende organismis on, sest välised tundemärgid – villid – pole kunagi välja löönud.

Villid nimelt tekivad siis, kui organismi kaitsevõime on nõrgenenud näiteks stressi, depressiooni, liigse alkoholitarvitamise või haigestumise tagajärjel. Ka intensiivne UV-kiirgus võib kutsuda villid esile.

Juba sissejuhatuses on välja toodud nõrk immuunsüsteem. Tõepoolest: ainus ja tõhus abi olekski organismi tugevdada. Ei saa eelistada üht immuunsüsteemi tugevdajat teisele: valikus on C-vitamiin, D-vitamiin, greibiseemneekstrakt, punane päevakübar, küüslauk, ingver jms. Loomulikult tuleks võimaluse korral toituda mitmekülgselt ning tarvitada suvisel ajal palju värskeid puu- ja juurvilju, et organismi sügiseks juba ette valmistada.

Ka piisav ja kvaliteetne uni on vajalik, et keha – rakud ja organism tervikuna – saaks taastuda, sest see toimub intensiivselt just magamise ajal.  

Kui on teada, et tülikad villid kipuvad sagedasti välja lööma, siis tasuks alati käepärast hoida näiteks spetsiaalseid herpesviiruse vastase toimeainega (atsükloviir, pentsikloviir) kreeme või atsükloviiri sisaldavaid tablette. Tähtis on, et ravima hakatakse kohe esimeste ohatise sümptomite tekkides.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid