Armupettus netis tühjendab rahakoti. Kuidas petiseid ära tunda ja vältida?

Kätlin Konstabel
psühholoog
08.08.2019
Mida teha, et mitte armupettuste ohvriks internetis langeda? | Shutterstock

„Lollidelt tulebki raha ära võtta!“, „Kuidas saab üldse nii naiivne olla?“ – selliseid ja veel hullemaid kommentaare võib internetist lugeda, kui kuskil tuleb juttu nn armupettuste ohvriks langenud inimestest. 

Ometi on reaalsus see, et selliste pettuste ohvriks langevad just arukad, hea haridusega, keskmise või sellest palju kõrgema sissetulekuga inimesed, sest neid petised just otsivadki.

Ka hiljutine Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse uuring näitas, et internetis või telefoni teel levivate petuskeemidega on kokku puutunud ligi kolmandik elanikkonnast ning iga kümnes elanik on seetõttu raha kaotanud. Summad ulatuvad mõnekümnest eurost kuni 6000 euroni. Konkreetsemalt armupettustega on kokku puutunud üle kümnendiku vastanuist.
 

Ohvriteks on tihti keskealised
 

Armupettuste skeem on lihtne. Kurjategija (tegelikult on enamasti tegemist terve meeskonnaga) võtab ohvriga ühendust kas tutvumisäpi, kohtinguportaali või sotsiaalmeedia kaudu. Tema profiil on kas lihtsalt võrgust leitud atraktiivsete fotodega väljamõeldis või kellegi teise varastatud identiteet. Naistega kontakteerudes esitletakse end enamasti kriisipiirkonnas oleva sõjaväelase, humanitaarmissiooni töötaja, kodumaalt eemal oleva tippspetsialisti või ärimehena – valitakse usaldust äratavad ametid ja asupaik, millest enamasti palju ei teata.
Petised, kelle ohvriteks on mehed, esitlevad end sageli tudengineiu või algaja modellina. Ohvriteks valitakse keskealised või natuke vanemad inimesed. Sagedamini on nendeks naised, ent on ka arvatud, et meestel on rohkem häbi ja seega hoiavad nad ohvriks langemist rohkem enda teada. Petiseid huvitavad inimesed, kes otsivad püsisuhet, näivad olevat majanduslikult heal järjel ja on kas lahutatud, lesed või väga kehvas suhtes. Ühtlasi väidab petis end olevat ohvrist noorem, sest nii tunduvad kontakt ja komplimendid ohvrile eriti meeldivana.
 

Kõik algab komplimentidest ja huvi tundmisest
 

Alguses luuakse tugev emotsionaalne side. Ohver puistatakse üle komplimentide ja tähelepanuga, tuntakse tema elu vastu suurt huvi, endast räägitakse aga hästi üldiselt. Petis väidab end kogevat ohvri suhtes tohutut armastust ja hingesugulust kohe tutvuse alguses, ohvrist tegelikult midagi teadmata. Kirjeldatakse kujutlusi sellest, kui imeline oleks kohtuda ja koos elada.
Kuna igatsus ja kirg olevat nii suur, soovitakse ohvrilt sageli ka paljastavad fotosid või seksuaalse sisuga videoid. Nad soovivad ka esimesel võimalusel liikuda algsest tutvumiskeskkonnast välja privaatsesse vestlusse või saata e-kirju. Videovestlusest vabandavad nad end kõrvale, viidates kehvale võrguühendusele või probleemidele kaameraga.
 

Rahapalved tulevad enne kokkulepitud kohtumist
 

Emotsionaalse sideme loomise faas võib kesta nädalaid, teinekord ka kuid. Korraga tuleb mängu raha. Tavaliselt juhtub midagi just plaanitud kohtumise eel ja olukorraga lahendamiseks on vaja ohvri abi. Petis väidab, et talt varastati näiteks rahakott koos kõigi krediitkaartidega, mistõttu ei saa ta teise riiki kohtumisele lennata või ei saa ta maksta oma armsa ema erakorralise operatsiooni arvet.
Kas ohver, kes ju temast nii väga hoolib, ei saaks aidata? Väidetavalt on küll piinlik abi küsida, aga tõesti teist nii lähedast inimest ei ole. Enamasti soovitakse rahaülekannet, aga vahel ka Amazoni vm kinkekaarte. Kui ülekanne on tehtud, petturist “kallim” kas kaob või üritab ka edaspidi sama ohvri empaatia ja igatsusega manipuleerides saada lisaraha.
 

Mida teha, et mitte armupettuste ohvriks langeda?


Ole skeptiline

Kui sinuga võtab ühendust keegi võhivõõras, siis ole ettevaatlik ja skeptiline, hoia suhtluse tempot hästi aeglasena, ükskõik, kui võluv teine ka tundub või kui üksikuna end tunned. Isegi kui tegemist ei ole küberpahalasega, on netis suheldes udu ajada ülilihtne. Kui lähed internetti suhet otsima, mõtle ka enne hoolega läbi, millist suhet sa üldse soovid – tuhandete kilomeetrite kaugusel elav kallim ei ole mitte kõigi unistus. Alati tasub vajutada pidurit, kui teine pool kohe sugugi ei soovi sinuga päriselus kohtuda või on tal selle vältimiseks alati vabandusi.


Väldi raha ja info jagamist

Ära saada mitte kunagi raha kellelegi, kellega sa ei ole päriselus kohtunud ja ära lase end meelitada mingisse vahendaja rolli. Ära saada inimesele, keda sa päriselus ei tunne, endast mitte mingit infot, mille sattumine pahade kavatsustega inimese kätte võiks sind kuidagi kahjustada: kodust aadressi, täpset töökohta, ülemuste ja pereliikmete nimesid. Ära kindlasti saada endast võõrale paljastavaid pilte ega videoid, sest neid saab kasutada raha väljapressimiseks. Ära kliki võhivõõraste saadetud linkidel. Teinekord on sellise tutvuse sihiks ka teiste arvutisse pahavara sokutamine.
 

Analüüsi uue tuttava sotsiaalmeedia profiili

Vaata, kas suhtlemisel aetav jutt ja kohtinguportaalis või sotsiaalmeedias olev enesekirjeldus on kooskõlas. Analüüsi uue tuttava sotsiaalmeedia profiili. On tal sõpru, isiklikke kommentaare kollegidelt-sõpradelt-sugulastelt? Kas ta märgib neid kunagi ka piltidel ära? Kui tegemist on info ja piltidega, mis on lihtsalt ilusad ja kust puudub tavaline igapäevane elu, on asi väga kahtlane.
 

Küsi konkreetseid küsimusi ja fotosid

Küsi palju küsimusi, püüa saada vestluspartner üldsõnalisest stiilist välja – huvi tundmine kalli inimese vastu ei peaks ju tunduma imelik. Mis on ta lemmikrestoran (saad kontrollida selle olemasolu) või kuhu võiksite tema kodulinnas koos jalutama minna? Kui ta väidab, et talle meeldib sama seriaal või film mis sullegi, küsi tema lemmiktegelase kohta. Pane tähele keelekasutust. See võib olla hea haridusega spetsialisti või ärimehe kohta vigane ja veider. Salvesta uue tuttava pilt ja kasuta näiteks Google’i otsingut reverse image search: saad näha, kas pilt võib olla kuskilt mujalt üle võetud. Ütle ka otse, et kuna petiseid on nii palju, siis tahad temas kindel olla, ja palu teha pilt, kus ta hoiaks käes oma maa viimast päevalehte või lemmikraamatut või kus ta teeks näiteks mingit kindlat grimassi.
 

Hoia oma suhteid lähedastega

Ära kindlasti lõhu oma suhteid sugulaste-sõpradega, ehkki pettur võib sind seda tegema ergutada (veendes sind, et nood ei mõistvat teie suurt armastust ja et teil on vaja vaid teineteist). Võhivõõraga suhtlust alustades on mõistlik usaldusväärsele inimesele sellest rääkida, sest enda reaalsustaju võib armunult lonkama hakata. Räägi kellelegi kindlasti, kui teine pool soovib kas kohtumist või rahalist abi.
 

Oluline on pettustest teavitada

Kui oled pettuse ohvriks langenud, blokeeri kõik suhtluskanalid. Võta ühendust veebipolitseiga ja kindlasti ka selle keskkonna haldajaga, kus tutvumine toimus, ning anna teada kõik detailid, mida petise kohta tead. Lisa väljavõtted vestlustest (tundmatutega peetavad netivestlused on alati kasulik salvestada, kindlasti peaks salvestama kõik ähvardused). Kui andsid petisele pangakontot või krediitkaarti puudutavat infot, võta kohe pangaga ühendust.

Sellist tüüpi küberpettused on sagenenud mitmel põhjusel. Interneti pakutavaid võimalusi kasutab tutvumiseks üha rohkem inimesi ja sugugi mitte ainult noored. Internetis on petistel profiile sättides kerge teadlikult ideaalilähedast muljet jätta ja netis suheldes ollakse ka impulsiivsemad. Kui kellestki tekib netis väga positiivne esmamulje, otsimegi sellele edaspidi kinnitust ja jätame negatiivse tähelepanuta.
Mida rohkem oleme suhtesse investeerinud – esmalt aega ja emotsioone –, seda raskem on hiljem loobuda ja tunnistada, et kõik läks viltu. Liiati meeldib meile paista aus ja empaatiline, teisi aidata ja küsimise peale endast ka rääkida, eriti siis, kui tunneme end üksildasena ja teine paistab olevat nii huvitatud.

Armupettuse ohvriks langemist tasub vältida ka täiesti mitterahalistel põhjustel. Kui pettus ilmsiks tuleb, leinab ohver suhet tõeliselt ja sügavalt – midagi ilusat, mida tegelikult polnud ning oma kaotsi läinud aega ja usaldust. Olles nii rängalt haiget saanud, on uute suhete loomine ja uuesti usaldama hakkamine varasemast palju raskem.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid