Ava end intuitsioonile

vahendanud Marika Vingissar
06.02.2019
Kuigi intuitsiooni peetakse tundepõhiseks ja isegi müstiliseks, on tark sisetunne üsna ratsionaalne ning põhineb teadmistel. | Shutterstock

Intuitsioonile toetudes võib teha suuri otsuseid, kuid peab tegema vahet, kas tegemist on sisetunde või hoopis sinu enda hirmude ja soovidega.

Intuitsioon ehk vaist ehk sisetunne on meile sündides kaasa antud, kuid selle lahtiseletamine ja uurimine on keeruline. Vaist aitab meil elus tähtsaid otsuseid teha, olgu küsimus siis uue kodu või õige elukaaslase valikus või hoopis tervisemuredes. Usaldada aga tasub teadlikku ehk intelligentset intuitsiooni ning seda ei maksa segi ajada ebausu, soovide või hirmudega.
Kuigi intuitsiooni peetakse tundepõhiseks ja isegi müstiliseks, on tark sisetunne üsna ratsionaalne ning põhineb teadmistel, vaistul ja elukogemusel. Meil kõigil on olemas see sisemine jõud, kogemused ja teadmised, millele toetudes saame teha otsuseid, kui ees seisavad elu muutvad küsimused või valikud.

 

Tunne ära õige vaist
 

Kui näed vaimusilmas, mis kõik võib su lapsega kooliteel juhtuda, või muretsed, kui abikaasa sõidab pikka teed libeda ja tuisuga, siis on need sinu hirmud, mitte intuitsioon. Kui sellised hirmud ründavad, analüüsi neid rahulikult, kuid ära küta hirme üles. Lase neil lihtsalt tulla ja minna.

Meie meeled püüdlevad tasakaalu poole, aga lihtsam on järgida tavalisi mõttemalle ja õpitud eelistusi. Harilikult on hirm see, mis õigel intuitsioonil tulla ei lase. Ka tundesidemed, nagu armumine või liigne innustumine, eksitavad vaistu.
Intuitsiooni võid kontrollida näiteks kulli ja kirja viskamisega. Kui otsid vastust, viska münt maha. Kui see juhuslik tulemus tekitab pettumust, siis ütleb su vaist midagi muud.

 

Ole avatud meelega
 

Kuigi võid mõelda, et selles parajasti tekkinud sisetundes ei ole mingit loogikat, tasub oma vaist proovile panna ja sellele loota – enamasti on esimene aisting õige nõuandja.
Kui intuitsioon ja loogiline järeldus näitavad samasse suunda, on valikuid teha lihtne. Vahel võib sul olla mõne reisi, projekti või töö suhtes kindel plaan, kuid tunne pole õige – miski nagu punniks vastu. Kui siis julged usaldada oma sisetunnet ning järgid seda, võivad avaneda võimalused, mida ei osanud üldse oodata. Intuitsiooni äratundmine ja järgimine nõuavad avatust ja julgust. Tuleb hoida oma meel avatuna, et sellele mitte ust sulgeda.

 

Kasuta sisetunnet tavaelus
 

Loovuseuuringud on näidanud, et intuitsioon aitab luua kunstilisi väärtusi, leiutada, teha teaduslikke avastusi või lahendada probleeme. Tänu sellele suudame oma mõtteid kujundlikult väljendada ja luua metafoore.
Meeles peab pidama, et sinu sisetunne ei pruugi olla alati õige. Sellepärast peabki õppima sisemist häält tundma ning mitte seda pimesi järgima. Õpi hetkes olemist, kasuta oma kogemusi, tee vigu, kuid õpi oma eksimustest.

Näiteks võib mingi töö või probleemi lahendamisel öelda mõistus üht, sisetunne aga hoopis midagi muud. Siis ongi tarvis analüüsivõimet ja kogemusi, mis tõlgivad info intuitsiooni – sellest teadmisest vormib ta sekundi murdosa vältel lihtsad, kiired ja instinktiivsed otsustussoovitused.

 

Intuitsioone on erinevaid
 

Igaühel meist on kasutada erinevaid intuitsioone. Tavaelus kasutatav sisetunne erineb elukutsel põhinevast intuitsioonist. Oma igapäevaelus kasutame vaistu, mis põhineb assotsiatsioonidel, meeleolul või tunnetel, elukutseintuitsioon põhineb seevastu aastatepikkusel kogemusel ja õppimisega kogunenud teadmistel. Kuigi kirurg toetub oma töös paljuski intuitsioonile, ei opereeri ta kunagi juhusliku kõhutunde või meeleolu põhjal. Tema vaist toetub tipptaseme asjatundja kogemustele.
Filosoof Osho toob aga näite igapäevaintuitsioonist. Hakkad hommikul omletti tegema ja lööd kaussi esimese muna, siis teise muna. Võtad kätte kolmanda, kuid sisetunne ütleb, et peaks kontrollima, kas munad on ikka värsked. Lükkad mõtte kõrvale – ja kolmas muna ongi vanaks läinud... Seega tasub oma vaistu kuulda võtta ka igapäevatoimetustes.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid